Najwyższa Izba Kontroli apeluje m.in. o ustawowe zobligowanie gmin do określenia w umowach z hyclami schronisk, do których mają trafić wyłapane zwierzęta. Zachęca też do formułowania w umowach ze schroniskami dokładnych wymagań dotyczących opieki nad nimi. Gminy muszą gwarantować sobie w umowach możliwość prowadzenia w schroniskach kontroli w oparciu o wskazane dokumenty, do prowadzenia których schronisko w umowie zostanie zobowiązane. Innym pomysłem jest ustanowienie gminnych programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami aktami prawa miejscowego. Rozwiązanie to umożliwi rozliczanie władz samorządowych z realizacji prawa.

Obowiązkowe znakowanie?
Innowacyjnym rozwiązaniem jest obowiązkowe rejestrowanie i znakowanie psów. Czipowanie pozwoli śledzić ich los. NIK apeluje też o zastąpienie dotychczasowego obowiązku ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, obowiązkiem opieki nad nimi. Dzięki zmianie, wyłapywanie będzie pierwszym etapem w procesie zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Inna propozycja dotyczy wprowadzenia wymogu uzyskania decyzji inspekcji weterynaryjnej przez podmioty prowadzące schroniska.

Raporty nie napawają optymizmem
Z ostatniego raportu NIK wynika, że liczba porzucanych zwierząt wzrosła w ciągu ostatniej dekady o ponad 25 procent. Zmiany w obowiązującym prawie są koniecznością - przypomina NIK i dodaje, że zaproponowane wnioski są obecnie przedmiotem prac parlamentu.

Źródło: www.nik.gov.pl

Mieczysław Goettel
Sytuacja zwierzęcia w prawie cywilnym>>>