O poziomie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów decyduje wiele czynników. Wśród nich największą rolę należy przypisać infrastrukturze drogowej, świadomości i przygotowaniu uczestników ruchu drogowego, czy stopniowi przestrzegania obowiązujących przepisów. W Polsce sytuacja pieszych oraz rowerzystów jest wyjątkowo niekorzystna. Nasz kraj zalicza się bowiem do grona państw wysokiego ryzyka dla tego rodzaju uczestników ruchu drogowego.
Przeprowadzona przez NIK kontrola, miała na celu zweryfikować, w jakim stopniu ukierunkowanie działań Policji i straży miejskich, oparte było na sumiennej analizie problemu, a w jakim zakresie opierało się na intuicji. Ustalono podstawowe nieprawidłowości w działalności Policji i straży, wymagające usprawnienia w celu lepszej realizacji działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Z badań wynika, że pomimo wdrożenia przez policję działań dotyczących diagnozy zagrożeń bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, to ich realizacja często nie zapewniała prawidłowej identyfikacji zagrożeń w skali całego kraju. Jako przykład umiarkowanie skutecznego działania, NIK wskazuje na określenie przez Komendanta Głównego Policji obowiązku typowania miejsc szczególnie niebezpiecznych dla pieszych. Brak kryteriów oraz standardów przy ich wyznaczaniu skutkował dużą dowolnością w tym zakresie, przy jednoczesnym braku możliwości weryfikacji rzetelności realizacji tego zadania.
Komendant Główny Policji określił w prawdzie pożądane kierunki działań Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych, ale ich skutek był ograniczony. Sprowadzał się jedynie do wskazania i sprowadzał się do wskazania ogólnych metod i form pożądanej aktywności służb.
W swoim raporcie NIK zwraca również uwagę, że Policja i straże miejskie nie stworzyły dotychczas metodyki oceny wpływu prowadzonych działań na stan bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.
Przeprowadzone analizy bazowały wyłącznie na przyjęciu ogólnego założenia o bezpośrednim wpływie realizowanych działań na spadek liczby wypadków drogowych i ich ofiar.
Pozytywnie natomiast oceniono prowadzone przez Policję i straże miejskie działania o charakterze profilaktycznym, z zakresu problematyki bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Objęto nimi przede wszystkim najmłodszych i najstarszych uczestników ruchu drogowego. Problemem był jednak brak wydzielonych środków finansowych na realizację tych działań.
Bazując na wynikach kontroli, NIK apeluje o wypracowanie standardów realizacji zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, oraz rozwiązań w zakresie oceny jakości, skuteczności i prawidłowości ich wdrożenia. Zdaniem NIK potrzebna jest również dalsza intensyfikacja działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Cały raport NIK dostępny jest pod adresem: www.nik.gov.pl
NIK: straże miejskie i policja nie chronią dostatecznie pieszych i rowerzystów
Podejmowane przez straże miejskie oraz policję działania, jedynie w ograniczonym stopniu wpłynęły na poprawę poziomu bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów - wynika z badań Najwyższej Izy Kontroli. Zdaniem NIK, niezbędne jest wdrożenia systemowych rozwiązań w tym zakresie.