Prezydent miasta określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości. Organ uznał, że w deklaracji na podatek od nieruchomości podatnik nie wykazał do opodatkowania słupów oświetleniowych. Znajdujące się bowiem w pasach drogowych dróg publicznych na terenie miasta latarnie, stanowiące własność spółki nie są wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.), gdyż urządzenia te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez spółkę innej niż eksploatacja autostrad.
W skardze na decyzję spółka wskazała, że budowle oświetlenia dróg, do których bezwzględnie zaliczyć trzeba słupy oświetleniowe, stanowią element składowy drogi jako urządzenia techniczne służące bezpieczeństwu ruchu na drogach. Jeżeli zatem słupy oświetleniowe są urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu to podlegają zwolnieniu od podatku od nieruchomości.
Rozpatrując sprawę NSA przypomniał, iż przepis art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie wprowadza nieograniczonego przedmiotowo zwolnienia podatkowego z podatku od nieruchomości wszystkich budowli związanych z działalnością gospodarczą. Wyłączone z opodatkowania są grunty zajęte na pasy drogowe dróg publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle – z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Związek ze wskazaną w tym przepisie działalnością gospodarczą inną niż prowadzenie płatnych autostrad dotyczy wyłącznie gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych – podkreślił NSA.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 12 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2127/11