Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego.
Jeden z mieszkańców zarzucił bowiem radnemu korzystanie przez niego z majątku komunalnego. Mieszkaniec poinformował, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej radny dokonywał wycinki drzew na terenie lasu, należącego gminy.
Burmistrz wyjaśnił, że radnemu przekazano drewno w postaci posuszu, z przeznaczeniem na opał, które wraz z przekazaniem stało się jego własnością. Tylko pozostawanie tego drewna jako własności gminy byłoby korzystaniem z mienia komunalnego – uznał organ.
Ponadto przekazywanie drewna ma miejsce również w przypadku innych mieszkańców gminy i wraz z przekazaniem drewna staje się ono ich własnością – zwrócił uwagę organ.
WSA podkreślił, iż prowadzenie zapisu dotyczącego utraty mandatu przez radnego ma na celu ochronę interesu publicznego.
Wobec tego, że radny - z racji wykonywania mandatu - ma ułatwiony dostęp do mienia gminnego, przepis ten miał na celu ograniczenie możliwości wykorzystywania stanowiska radnego dla uzyskania tego mienia dla celów gospodarczych na uprzywilejowanych zasadach.
Jednak zdaniem WSA o prowadzeniu przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy można mówić wtedy, gdy radny korzysta z mienia gminnego, wykorzystując swoją pozycję w gminie.
Natomiast w przypadkach korzystania przez radnego dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności do tego mienia lub na warunkach powszechnie ustalonych w odniesieniu do danego typu czynności prawnych dla wszystkich mieszkańców gminy, nie dochodzi do naruszenia tego zakazu – uznał WSA.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 11 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Bd 571/14, nieprawomocny