Prezydent miasta, zobowiązał małżonków do zwrotu udzielonej bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej, w związku z jej zbyciem przed upływem 5 lat od dnia przekształcenia.
Małżonkowie zwrócili się do prezydenta o odstąpienie od tego żądania. W związku z tym prezydent wystąpił do rady miejskiej o wyrażenie zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty. Jednak rada nie wyraziła na to zgody.
W skardze do sądu administracyjnego małżonkowie domagali się stwierdzenia nieważności uchwały rady dotyczącej niewyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty.
WSA ustalił, iż w sprawie poddano pod głosowanie projekt uchwały o wyrażeniu zgody, czyli przygotowanego wstępnie pozytywnego stanowiska rady miejskiej co do odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty. Nie podjęto jednak uchwały według przygotowanego projektu.
W ten sposób rada wyraziła swoje stanowisko w przedmiocie braku zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty.
Zdaniem sądu, wbrew przekonaniu skarżących, wyrażenie w przedstawiony sposób przez organ stanowiący gminy negatywnego stanowiska w sprawie zgłoszonego przez nich wniosku o odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, nie jest równoznaczne z podjęciem uchwały o niewyrażeniu zgody.
W rozpatrywanym przypadku radni poprzestali jedynie na głosowaniu nad projektem uchwały o wyrażeniu zgody i większość radnych głosowała przeciwko. Skutkiem czego nie podjęto uchwały o wyrażeniu zgody. Nie podjęto jednak również uchwały o niewyrażeniu zgody.
Zatem skarga dotyczy aktu nieistniejącego – uznał sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Olsztynie z 9 września 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 833/15, nieprawomocne