Jeden z mieszkańców gminy za pośrednictwem portalu ePUAP złożył do wójta wniosek o udostępnienie mu informacji publicznej.
Domagał się udostępnienia między innymi, wysokości nagród i premii przyznanych i wypłaconych każdemu z pracowników urzędu gminy, z podaniem konkretnej kwoty przypisanej do konkretnego pracownika.
W związku z brakiem odpowiedzi mieszkaniec zaskarżył bezczynność wójta do sądu administracyjnego.
Już po wniesieniu skargi do sądu, organ wyjaśnił mieszkańcowi, iż dane o które wystąpił są informacjami przetworzonymi.
WSA podkreślił, iż wnioskodawca występujący o udostępnienie informacji publicznej na etapie składania wniosku nie musi wykazywać, że żądana przez niego informacja ma charakter informacji publicznej przetworzonej.
Podmiot zobowiązany do jej udostępnienia powinien jednak poinformować wnioskodawcę, że dana informacja jest w jego ocenie informacją przetworzoną, wobec czego jej udostępnienie jest możliwe jeżeli jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.
Wnioskodawca musi mieć bowiem realną możliwość uzyskania informacji, a co za tym idzie - możliwość wykazania w zakreślonym przez podmiot zobowiązany terminie, że zachodzi przesłanka warunkująca uzyskanie informacji – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 25 marca 2015 r., sygn. akt II SAB/Bd 7/15, nieprawomocny