Konkurs pod patronatem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza zorganizowała redakcja "Gazety Sołeckiej" oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Celem inicjatywy jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. W środę w Senacie wręczono laureatom nagrody.
"Jesteście solą ziemi - blisko ludzi, problemów ludzkich" - zwrócił się do sołtysów marszałek Borusewicz. Ocenił, że sołtysi stanowią jedną z najważniejszych grup, która działa społecznie. Podkreślił, że Senat "jest związany z sołtysami na stałe" i wyraził nadzieję, że współpraca między izbą a sołtysami będzie kontynuowana po zakończeniu obecnej kadencji parlamentu.
Tytułem "Sołtys Roku 2013" nagrodzono Piotra Kłobucha, sołtysa Węgorzewa Koszalińskiego w woj. zachodniopomorskim, zarazem nauczyciela i blogera. W czasie 7 lat swojego urzędowania m.in. założył on zespół ludowy "Złoty Dukat" oraz pozyskał fundusze na realizację wielu pomysłów edukacyjno-integracyjnych dla swojego sołectwa. Za jego "sołtysowania" we wsi zbudowano plac sportowy, odremontowano i wyposażono świetlicę wiejską, a także odtworzono aleje lipowe.
Kłobuch podziękował innym sołtysom za wysiłki w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego; zwrócił też uwagę na sprawną współpracę sołectw z władzami lokalnymi. Zaznaczył jednak, że "funkcja sołtysa wymaga wielu ulepszeń". Radził też innym sołtysom, by częściej komunikowali się ze swoimi mieszkańcami, korzystając z internetu.
Wyróżniono też sołtysa Radlina w woj. świętokrzyskim Janusza Bednarza, który zainicjował społeczne komitety wodociągowe i kanalizacyjne oraz Dariusza Gąszczaka - sołtysa Łęki Opatowskiej w woj. wielkopolskim - który w czasie 17 lat działalności założył we wsi telefony i przyczynił się do wymiany rur azbestowych w sieci wodociągowej, a także wspierał lokalną kulturę.
Wśród nagrodzonych są też: Maria Gruszka, sołtyska Rybna (woj. opolskie) - za pomoc w budowie kompleksu boisk sportowych i stadionu oraz modernizację dróg gminnych, a także Jadwiga Hirt, sołtyska Grójca Wielkiego w Wielkopolsce. Jej sołectwo zdobywa nagrody w konkursach „Piękna Wieś”, a ona sama organizuje wiele imprez integrujących społeczność wiejską.
Bożenę Kołek, sołtyska Dziadowic-Folwarku w woj. wielkopolskim, nagrodzono za to, że dba o najuboższych mieszkańców sołectwa i gminy. Nagrodzono również Mariana Kruczka, sołtysa Ptaszkowej w Małopolsce, propagującego sporty zimowe, a także sołtysa Różanki w woj. podkarpackim Ryszarda Strzępkę, współtwórcę wielu imprez kulturalnych integrujących mieszkańców.
Wyróżnienia przyznano też: Czesławowi Suchackiemu - sołtysowi Borówki na Dolnym Śląsku, który z mieszkańcami zorganizował skansen; sołtysowi Szybowic Damianowi Szepelawy, który aktywnie działa na rzecz poprawy kondycji fizycznej mieszkańców swojej wsi; sołtysowi Trzaśniowa Tadeuszowi Wójcikowi, który założył zespół obrzędowy „Trześniowskie wesele”, w którym sam występuje oraz sołtysowi Grzybowa w woj. pomorskim Janowi Zaborowskiemu, który propaguje przyrodę i kulturę Kaszub.
Wybrano też sołtysa seniora - został nim Wacław Świdurski, który od 40 lat sołtysuje w Starczanowie w woj. wielkopolskim. Jak wskazano, jest on niekwestionowanym liderem tamtejszej społeczności.
W konkursie "Sołectw@ w sieci" na najlepszą wiejską stronę internetową - zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów - wygrała strona www.ochaby.pl z woj. śląskiego, drugie miejsce zajęła strona www.chroberz.info z woj. świętokrzyskiego, a trzecie www.wylatowo.pl. Nagrodę publiczności przyznano stronie www.soltyswsi.blog.pl .(PAP)
wni/ sos/ ras/ laz/ mow/