Z dniem 1 lipca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury, na które jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje, oraz sposobu i trybu przyznawania tych dotacji (Dz. U. z 2012 r., poz. 737).
Celem rozporządzenia jest wspieranie zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach tego samego systemu finansowania, który jest dostępny dla organizacji pozarządowych, instytucji kultury i innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze kultury.
Zgodnie z treścią nowych przepisów j.s.t. mogą otrzymywać dotacje z budżetu państwa jedynie na zadania objęte mecenatem państwa w dziedzinie kultury w zakresie zachowania, waloryzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz budowy i modernizacji infrastruktury kulturalnej, w tym obiektów publicznych, w których prowadzona jest działalność kulturalna. W porównaniu z dotychczas obowiązującym w tym zakresie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2005 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz. U. Nr 74, poz. 646, z późn. zm.), zakres zadań objętych mecenatem państwa został zawężony.
Wnioski o udzielenie dotacji, zgodnie z nową regulacją, j.s.t. powinny składać do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania oraz 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. Wnioski takie powinny zostać rozpatrzone w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru. Przy ich ocenie należy uwzględnić kryteria określone w rozporządzeniu, tj. stopnień zgodności projektu z wykonywanym zadaniem, jego wartość merytoryczną oraz warunki finansowania. Natomiast w przypadku zaakceptowania wniosku przez ministra, stanowi on podstawę do zawarcia z j.s.t. umowy.
Ponadto rozporządzenie zobowiązuje ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do kontroli sposobu i terminowości wykonania zadania, na które została udzielona dotacja. Z kolei wnioskodawca, któremu udzielono dotacji, ma obowiązek sporządzenia i przedstawienia ministrowi rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym, zgodnie z treścią umowy.
Wejście w życie rozporządzenia nie wpłynie w sposób bezpośredni na zwiększenie wydatków z budżetu państwa, ponieważ nowe przepisy regulują jedynie sprawy proceduralne i nie określają wysokości dotacji udzielanych j.s.t.