W opinii MC, często dochodzi do sytuacji, że zamiast innowacyjnej usługi cyfrowej, skutkiem prac jest „zelektronizowana” procedura, którą od zwyczajnego sposobu załatwiania sprawy różni wyłącznie to, że wniosek wypełniany jest z wykorzystaniem komputera.
Problemem są również różne standardy tworzenia usług cyfrowych oraz ich rozwoju. W sposób bezpośredni wpływa to na różnice w ich jakości, dostępności czy użyteczności. Mając na względzie uniknięcie tego rodzaju negatywnych efektów, w wielu państwach wprowadza się wytyczne odnoszące się do funkcjonowania usług cyfrowych. Zapewniają one ustandaryzowane podejście, bez względu na podmiot, który wdraża usługę.
Największe korzyści z tego rodzaju podejścia uzyskuje użytkownik końcowy.
Zdaniem resortu cyfryzacji, skupienie się na potrzebach klientach oznacza, że technologie informacyjne i komunikacyjne wspierają administrację w załatwieniu sprawy użytkownika, a nie zrealizowaniu sprawy ''przez" klienta. W rezultacie obywatele są zaangażowani w możliwie najmniejszym stopniu w procesie świadczenia usług publicznych.
mc.gov.pl
MC: efekty budowy usług cyfrowych w Polsce są niezadowalające
Proces tworzenia usług cyfrowych w Polsce realizuje się w modelu rozproszonym - działa sporo instytucji publicznych, które w trakcie wykonywania projektów budują i wdrażają tego typu usługi. Zdaniem resortu cyfryzacji, pomimo zaangażowania dużych środków finansowych, efekty dotychczasowych prac nie są jednak zadowalające.