Jak rozwijały się samorządy w ostatnich latach? Eugeniusz Sobczak i Michał Staniszewski zbadali szesnaście zmiennych, które po przypisaniu im wagi punktowej pozwoliły stworzyć sumaryczną punktację jako miarę rozwoju gmin.
Przeprowadzona przez Eugeniusza Sobczaka i Michała Staniszewskiego analiza zrównoważonego rozwoju powiatów polskich (jako zbioru gmin) stanowiła podstawę oceny samorządów w konkursie Markowy Samorząd.
Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy w największym stopniu zależy od działań rozwojowych podejmowanych przez samorządy lokalne i regionalne. Można zatem przyjąć, że suma rozwoju na poziomie lokalnym i regionalnym określa poziom rozwoju kraju. Jest sprawą oczywistą, że przy dobrej polityce makroekonomicznej państwa powstaje wartość dodana, co sprawia, że rozwój kraju osiąga wyższy poziom, niż to wynika z sumy dokonań lokalnych i regionalnych (przy prorozwojowej i integratywnej polityce makroekonomicznej 2+2 może się równać 5). Powracając do rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie lokalnym i regionalnym, trzeba podkreślić ważną rolę jaką pełni długoterminowe planowanie i programowanie działań rozwojowych. Niezbędne jest przede wszystkim wykonanie diagnozy stanu-identyfikacji stymulantów i destymulantów rozwoju, co ułatwia sformułowanie celów rozwojowych oraz zaprogramowanie działań-projektów realizujących poszczególne cele.
Trzeba też wspomnieć o konieczności wdrożenia kontroli zarządczej, która powinna spinać proces zarządzania rozwojem. Bez wdrożenia tej ostatniej funkcji zarządzania nie będzie można poprawiać efektywności działań.
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym: www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/odwolanie-pracownika-z-urlopu-wypoczynkowego--procedura-krok-po-kroku
Opublikowano: www.samorzad.LEX.pl