Jedna z mieszkanek gminy zwróciła się do wójta z wnioskiem o udostępnienie jej listy uczestników wyjazdu, zorganizowanego przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.
Wójt odmówił udzielenia informacji.
Wyjaśnił, iż żądane dane osobowe są danymi wrażliwymi, gdyż dotyczą stanu zdrowia mieszkańców wspólnoty samorządowej a także nałogu, jakim jest alkoholizm.
Zdaniem organu identyfikacja osób w małej miejscowości nie nastręcza żadnych trudności, nawet gdy informacja o danych osobowych zostanie ograniczona wyłącznie do podania imienia.
Mieszkanka zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego.
Uznała bowiem, iż wyjazd został sfinansowany z majątku gminy a więc ze środków publicznych. W związku z tym jej wniosek stanowi prośbę o udostępnienie informacji publicznej.
Polecamy: Konferencja Edukacja w Samorządach>>>
Zdaniem WSA lista uczestników wyjazdu z podaniem imienia i nazwy miejscowości zamieszkania, posiada walor informacji publicznej.
Jest to bowiem dokument obejmujący dane osób, które korzystając z pomocy finansowej urzędu gminy, wzięły udział w wycieczce zorganizowanej przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.
W ocenie sądu, nie ulega wątpliwości, że wnioskowana informacja dotyczy działalności organów władzy samorządowej wynikających z obowiązku realizacji zadań zastrzeżonych ww. ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Informacja obejmująca dane osobowe uczestników wyjazdu wiąże się z działaniami urzędu gminy, a także poniesionymi przez jednostkę samorządu terytorialnego kosztami na realizację tych działań. Jest więc informacją dotyczącą działalności publicznej oraz odnoszącą się do majątku jednostki samorządu terytorialnego i sposobu wydatkowania środków publicznych – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 27 marca 2015 r., sygn. akt II SAB/Wa 954/14, nieprawomocny