Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe


Organ prowadzący zatwierdził projekt organizacji szkoły dla 6 uczniów (1 oddział) od 1 września 2015 r., który będzie prowadził jeden nauczyciel – pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora szkoły. Istnieje ryzyko, że ilość może się zmienić przez okres wakacji i od przyszłego roku szkolnego, tj. od 1 września, będzie zaledwie 4 uczniów lub mniej.


Jeżeli organ prowadzący uzna, że nie będzie prowadził szkoły i zlikwiduje szkołę, to co wówczas z dyrektorem zatrudnionym na podstawie mianowania?

Czy organ może wypowiedzieć stosunek pracy z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN?

Czy dyrektor będzie mógł przejść na emeryturę z art. 88 KN?

Czy jest jakieś inne wyjście?

Odpowiedź

Szkoła będzie mogła zostać zlikwidowana dopiero z dniem 31 sierpnia 2016 r.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.


Z przytoczonej regulacji wynika, że gdyby nabór na nowy rok szkolny był niższy, niż założono w zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym, szkoła będzie mogła zostać zlikwidowana dopiero z dniem 31 sierpnia 2016 r. z uwagi na konieczność dochowania terminów m.in. procedur informacyjnych. Do tego czasu dyrektor powinien mieć zapewnione zatrudnienie, ponieważ likwidacja szkoły skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy wszystkich zatrudnionych w niej nauczycieli z dniem 31 sierpnia i wymaga 3-miesięcznego wypowiedzenia, którego okres może być ewentualnie skrócony do 1 miesiąca już po jego dokonaniu (art. 20 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i 5 KN, J. Jakubowski, Karta Nauczyciela. Komentarz, LexisNexis 2014). W związku z tym stosunek pracy nauczyciela (dyrektora) powinien zostać rozwiązany z dniem 31 sierpnia 2016 r.


W razie gdyby organ prowadzący uznał, że nabór do szkoły będzie za mały, aby w roku szkolnym 2015/2016 funkcjonowała 1 klasa, z uwagi na konieczność zatrudniania nauczyciela w kolejnym roku szkolnym, może ewentualnie oddelegować nauczyciela do pracy w innej szkole za jego zgodą (art. 18 ust. 1 KN) lub bez jego zgody (art. 19 ust. 1 KN), o ile dysponuje wolnym miejscem w innej placówce.


Z emerytury, o której mowa w art. 88 KN, może skorzystać jedynie nauczyciel, który w dniu 31 grudnia 2008 r. posiadał trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy "przy tablicy". Jeśli wymogi te nie zostały spełnione, nauczyciel powinien sprawdzić, czy w dniu rozwiązania stosunku pracy spełni warunki do przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne: wiek (55 lat kobieta, 56 lat mężczyzna) oraz okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - art. 4 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe