Rada Miasta Krakowa przyznała kompozytorowi honorowe obywatelstwo w uznaniu jego zasług dla Krakowa. Dzięki wsparciu Pendereckiego powstała m.in. Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa - Sinfonietta Cracovia, a miasto przez lata było gospodarzem ważnych wydarzeń muzycznych.
„Bohater dzisiejszej sesji przyczynił się do świetności Krakowa w sposób tak znaczny, że jego zasługami można by obdzielić tuzin obywateli” - mówił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Przypomniał, że Krzysztof Penderecki jest pierwszym laureatem srebrnego medalu Cracoviae Merenti, jednym z założycieli Piwnicy Pod Baranami, wieloletnim współpracownikiem Starego Teatru, członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, inicjatorem powstania Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. „Profesor Krzysztof Penderecki to obywatel świata, ważna postać w międzynarodowym życiu kulturalnym. Jesteśmy wdzięczni, że nadal pamięta o naszym mieście i czuje się z nim związany" – dodał Kośmider.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że „honorujemy jednego z najwybitniejszych żyjących kompozytorów”. „Poprzez ten symboliczny gest pragniemy też powiedzieć, jak ważna jest, jak wiele znaczy dla nas jego obecność w Krakowie” – podkreślił prezydent.
Kompozytor mówił, że człowieka kształtuje kultura i natura miejsca, w którym przychodzi na świat i miejsca, które wybiera na swój dom. „To Kraków ukształtował mnie i jako człowieka i jako muzyka. Kraków – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków Teatru Kantora i Starego Teatru, Kraków - Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. To tu skomponowałem ok. 80 proc. moich utworów. To tutaj wracam i zakotwiczam po rozlicznych podróżach” - powiedział Krzysztof Penderecki.