Jeden z mieszkańców wystąpił o udzielenie informacji publicznej, dotyczącej miesięcznego kosztu funkcjonowania pracowniczego etatu radcy prawnego starostwa.
Starosta odmówił wnioskodawcy udostępnienia żądanej przez niego informacji. Organ powoływał się na ochronę prywatności osoby fizycznej.
WSA przypomniał, iż informacje odnoszące się do wynagrodzenia pracowników jednostki samorządu terytorialnego mają charakter informacji publicznej. Dotyczą bowiem sposobu wydatkowania majątku publicznego przez podmioty tworzące sektor finansów publicznych.
Co istotne, podmiotów sektora finansów publicznych dotyczy naczelna zasada stanowiąca o jawności gospodarowania środkami publicznymi. Oznacza to wymóg bezwzględnej transparentności wydatkowania środków publicznych, w tym również na koszty utworzenia i funkcjonowania etatów pracowniczych.
Zatem informacja na temat miesięcznego kosztu utworzenia i funkcjonowania etatu radcy prawnego ma charakter informacji publicznej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Żądanie udostępnienia informacji publicznej obejmowało "koszty utworzenia i funkcjonowania każdego etatu" radcy prawnego, nie zaś jedynie i wprost wynagrodzenie zatrudnionego w tym charakterze pracownika.
Bez znaczenia przy tym pozostaje, że udostępnienie takiej informacji będzie umożliwiało identyfikację radcy prawnego wraz z wysokością uzyskiwanego przez niego wynagrodzenia.
Prywatność takich osób, na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz.U. z 2015r., poz. 2058) nie stanowi przesłanki pozwalającej na odmowę udostępnienia informacji publicznej – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 26 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Łd 209/16, nieprawomocny