Na razie przygotowano 5 tys. formularzy. Osoby, które otrzymają druki i wpiszą tam informacje m.in. o swych schorzeniach i przyjmowanych lekach, będą przechowywały je w specjalnych plastikowych kopertach w lodówkach. Na lodówce należy przykleić naklejkę z napisem „Koperta życia”, która jest informacją dla udzielających pomocy, że tam właśnie znajdą wszystkie niezbędne dane.

„Akcja ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach krytycznych, które wymagają szybkiej reakcji najbliższych, opiekunów czy ratowników medycznych” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Podkreślił, iż „Koperta życia” to inicjatywa adresowana głównie do osób starszych, niepełnosprawnych i samotnie mieszkających.

Koperty z formularzami i instrukcją ich poprawnego wypełnienia można odbierać w płockim Urzędzie Miasta oraz w przychodniach zdrowia. Będą one również rozdawane podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także za pośrednictwem organizacji skupiających seniorów. „Przygotowaliśmy na razie 5 tys. kopert. Jeżeli będzie taka potrzeba, ich liczba zostanie zwiększona. Dodrukujemy formularze” – zaznaczył Nowakowski.

Jak przypomniała płocka radna Daria Domosławska, inicjatorka tamtejszej akcji „Koperta życia”, pomysł na tę formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wlk. Brytanii, a jednym z pierwszych polskich miast, które go wdrożyło było Wejherowo. Koperty takie wprowadziły dotychczas inne, mniejsze lub większe, miasta na terenie kraju, w tym: Gogolin, Grodzisk Wielkopolski, a także Olsztyn czy Radom. Do akcji przygotowuje się podpłocki Gostynin.
„Karta informacyjna, którą zawiera koperta, została opracowana w konsultacji z płockim pogotowie ratunkowym. Chodziło o to, by ratownicy medyczni mieli dostęp do czytelnych informacji, które pozwolą im szybko interweniować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia” – wyjaśniła Domosławska. „Koperta powinna znaleźć się w miejscu ogólnodostępnym. Takim miejscem, które każdy ma w swym mieszkaniu, jest lodówka” - dodała.

W formularzu „Koperty życia”, oprócz danych osobowych: imię, nazwisko i numer PESEL, należy podać informacje, dotyczące m.in. grupy krwi, przewlekłych chorób, przyjmowanych leków i miejsca przechowywania dokumentacji medycznej. Druk powinien zawierać też dane o przebytych urazach, wypadkach i operacjach, a także wszczepionych stymulatorach, implantach czy endoprotezach. W formularzu można podać również numer telefonu do lekarza podstawowej opieki medycznej, lekarzy specjalistów oraz do członków rodziny. Wszystkie informacje zawarte w formularzu powinny być na bieżąco aktualizowane.(PAP)