Zamiarem naszym jest pozyskanie dodatkowych środków do budżetu szkoły przez jej wynajęcie. Chcemy jednak, aby obsługa kuchni była szkolna, a nie zewnętrzna
Jak mamy tę sprawę załatwić ze strony prawnej?
Nadmieniam, iż rada gminy, która prowadzi naszą placówkę, nie podjęła żadnej uchwały dotyczącej prowadzenia takiej działalności, jakim jest żywienie osób postronnych przez szkoły.
Jak wybrnąć z tego problemu, abyśmy nie byli obciążeni prawnymi konsekwencjami?
Odpowiedź
Szkoła znajdująca się w strukturze szkół samorządowych, prowadząca stołówkę, nie może prowadzić działalności komercyjnej polegającej na sprzedaży posiłków innym podmiotom niż uczniowie i pracownicy danej szkoły nawet w okresie wakacji. W szczególnych przypadkach ze stołówki szkolnej mogą korzystać uczniowie innych szkół gminnych, jeśli na terenie tych szkół stołówka nie jest prowadzona.
Rada gminy nie ma upoważnienia do podjęcia uchwały określającej zasady i tryb korzystania ze stołówki szkolnej, która znajduje się w strukturze szkół gminnych.
Dyrektor szkoły może w okresie letnim wynajmować pomieszczenia szkolne, w tym kuchnię. W tej kuchni mogą w czasie urlopów pracować pracownicy stołówki szkolnej, jednakże nie jako pracownicy szkoły (będą to umowy cywilnoprawne zawierane z najemcą kuchni i innych pomieszczeń).
Uzasadnienie
Zasady korzystania ze stołówki prowadzonej przez szkołę mogą być opisane w regulaminie, który sporządza dyrektor szkoły. W regulaminie tym ujęte są zasady organizacji stołówki oraz ustalony jest krąg osób upoważnionych do korzystania z niej. Do kręgu osób mogących odpłatnie korzystać z posiłków w stołówce należą przede wszystkim "uczniowie szkoły", chociaż art. 67a ust. 3 ustawy o systemie oświaty nie wyklucza, aby poza uczniami z posiłków (na zasadach określonych w przedmiotowym regulaminie) mogły również korzystać "inne osoby". Mogą nimi być pracownicy stołówki, pracownicy szkoły (w tym nauczyciele) oraz osoby nie będące uczniami lub pracownikami danej szkoły. W ostatnim przypadku nie należy również wykluczać rozwiązań dopuszczających uczniów i pracowników tych szkół samorządowych, w których nie utworzono stołówek. Natomiast dopuszczenie innych jeszcze użytkowników stołówki oznaczałoby prowadzenie przez szkołę działalności "pozastatutowej", a to nie ma nic wspólnego z ideą stołówek szkolnych i realizacją zadania gminy, jaka jest dożywianie uczniów. Działalność komercyjna jest zatem wykluczona, nawet gdyby celem tej działalności miało być pozyskanie funduszy na realizację celów statutowych.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)