Zamawiający prowadził przetarg na utrzymanie sygnalizacji świetlnej. Po trzech miesiącach od opublikowania ogłoszenia o zamówieniu, jednego z wykonawców poinformowano o odrzuceniu jego oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 p.z.p.
Rażąco niską cenę tłumaczy wykonawca >>>
W uzasadnieniu zamawiający wykazał, że po dokonaniu weryfikacji kalkulacji zamieszczonej w ofercie, zauważył błąd w wyliczeniu wynagrodzenia wykonawcy. Gdyby uznał go za omyłkę i poprawił, kwota ta zmniejszyłaby się o 22 proc. Istotnie zmieniało to proponowaną cenę, stąd odrzucenie oferty.
Wykonawca wniósł odwołanie do KIO. Argumentował, że owszem doszło do powstania błędu, nie należy go jednak zaliczać do błędów kwalifikowanych - skutkujących obligatoryjnym odrzuceniem oferty, a do oczywistych omyłek rachunkowych, które zamawiający ma wręcz obowiązek poprawić.
Zapytanie o cenę to prosty sposób dokonania zamówienia >>>
Izba orzekła, że w ofercie odwołującego nie występował błąd przy obliczeniu ceny. W rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 6 p.z.p., jest to bowiem błąd co do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego, a nie nieprawidłowe wykonanie czynności arytmetycznych składających się na obliczenie ceny. Błędy w obliczeniu ceny charakteryzują się tym, że nie można ich w żaden sposób poprawić, co w tej sytuacji nie miało miejsca. Tym samym zamawiający zobowiązany był do ich poprawienia w trybie art. 87 ust. 2 pkt 2 p.z.p. z uwzględnieniem konsekwencji dokonanych, nawet istotnych, zmian.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 kwietnia 2016 r. (KIO 542/16)
Źródło: www.uzp.gov.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
|