Przeprowadzona przez NIK kontrola dotyczyła realizacji wybranych wymogów odnoszących się do interoperacyjności, bezpieczeństwa systemów, oraz wymiany informacji w gminach. Oprócz stworzenia warunków pozwalających na współpracę systemów informatycznych jednostek realizujących zadania publiczne zamierzeniem przepisów było umożliwienie szybkiej wymiany informacji wewnątrz danego urzędu, z innymi urzędami, oraz z obywatelami.
Bazując na wynikach kontroli, RPO zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o przedstawienie informacji na temat podjętych działań w celu poprawy interoperacyjności w gminach. Rzecznik zwrócił szczególną uwagę na problematykę dostępności działających i tworzonych portali podmiotów publicznych, łatwość nawigacji pozwalającej na interakcję z serwisem i dostępność portali dla osób niepełnosprawnych i starszych. W odpowiedzi Ministerstwo przypomniało o uruchomieniu środków z rezerwy celowej, przeznaczonych na dofinansowanie 126 wniosków o wsparcie.
Zdaniem MAiC dostępność stron internetowych nadal nie jest jednak zadowalająca. Mimo drobnych nieprawidłowości RPO uznał, że działalność Ministerstwa zasługuje na aprobatę.
(rpo.gov.pl)
Internetowe strony urzędów do poprawki
Dostępność stron internetowych instytucji publicznych wciąż pozostawia wiele do życzenia, przyznaje resort administracji i cyfryzacji w odpowiedzi na zapytanie RPO. Interoperacyjność w gminach była przedmiotem niedawnej kontroli NIK.