Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Stowarzyszenie zwróciło się do Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) o udostępnienie dokumentów związanych z jego działalnością, w postaci protokołów posiedzeń zarządu związku, bilansów, sprawozdania z wykonania budżetu oraz informacji o wysokości wnoszonych składek przez poszczególnych członków związku.
Związek poinformował, że jego zdaniem nie jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia takiej informacji.
Wyjaśnił, iż nie podlega obowiązkowi udostępnienia informacji publicznej, bowiem żadna gmina nie przekazała mu do wykonania zadań publicznych, jak również nie dysponuje żadnym składnikiem majątku publicznego.
WSA nie zaakceptował takiego stanowiska.
Sąd uznał, iż ze statutu związku wynika, że oprócz wspierania idei samorządności terytorialnej i obrony wspólnych interesów, celem związku jest także reprezentacja interesów mieszkańców, wspieranie działalności naukowej i oświatowej oraz kulturalnej, a także kultury fizycznej i sportu.
W konsekwencji należy uznać, że związek jest organem samorządu terytorialnego.
Ponadto dochodem związku są m.in. składki członkowskie uiszczane przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Zatem składki w istocie pochodzą z dochodów jednostek samorządu terytorialnego – uznał WSA.
W ocenie WSA nie ulega wątpliwości, że dokumenty, o które wystąpiło stowarzyszenie, odnoszą się bezpośrednio do działania podmiotu, który został powołany celem wykonywania zadania własnego gminy, a ponadto wykonującego powierzone mu zadanie ze środków pochodzących w znacznej części ze środków publicznych.
Zatem Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej dotyczącej jego działalności.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 9 lipca 2014 r., sygn. akt IV SAB/Po 30/14, nieprawomocny