Prawdopodobnie od 1 kwietnia br. rodziny będą mogły składać wnioski o przyznawanie świadczeń w ramach programu 500+. Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci czeka jeszcze tylko na podpis Prezydenta.
O tym czy rozpatrywanie wniosków będzie przebiegać sprawnie zadecyduje dobra organizacja pracy w gminach oraz jak szybko środki na obsługę tego zadania trafią do samorządów. Zanim zaczną się wypłaty, pieniądze z budżetu państwa muszą faktycznie wpłynąć na konta gmin. Samorządy nie mogą bowiem wypłacać świadczeń z własnych środków, a następnie czekać na zwrot poniesionych wydatków.
Część samorządów uważa, iż dotacja na wykonanie tego zadania powinna zostać zwiększona. Ich zdaniem powinna ona wynosić co najmniej 3 proc. w 2016 r. i nie mniej niż 2 proc. w latach kolejnych. Ponadto środki powinny być corocznie dostosowywane do poziomu wydatków – podkreślają.
Sprawdź szkolenie | |
Finanse, księgowość i sprawozdawczość programu 500 plus
|
Jest jedak wiele gmin, które uznają, iż w 2016 r. dotacja na wykonanie zadania będzie wystarczająca. Zdaniem wójta gminy Paprotnia (woj. mazowieckie), program 500+ jest pierwszym, za którym idą do gmin rzeczywiste pieniądze na realizację.
(RP.pl)