Z dniem 16 sierpnia 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z 2012 r., poz. 926) .
Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. Nr 47, poz. 384) do przepisów rangi ustawowej, m.in. ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r. poz. 161) oraz ustawy z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 921).
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zmianie uległ § 30 znowelizowanego rozporządzenia, w którym określono wyłącznie obowiązki konsula związane z dowodem osobistym zwróconym przez osobę, która utraciła obywatelstwo polskie. W przepisie tym pominięto natomiast obowiązki organu gminy (wynikają one z innych przepisów rozporządzenia) oraz obowiązki posiadacza dowodu (obowiązek zwrotu dowodu określony został dokładnie w art. art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.).
Ponadto nowelizacja rozszerzyła katalog organów obowiązanych do informowania wystawcy dowodu osobistego o zmianach dotyczących obywatelstwa posiadacza dowodu. Obecnie organami tymi są:
- wojewoda, jeżeli postanowienie o zgodzie na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego jest przekazywane za jego pośrednictwem,
- minister właściwy ds. wewnętrznych, jeżeli ww. postanowienie przekazywane jest za pośrednictwem konsula.
Dotychczas wskazany obowiązek ciążył wyłącznie na wojewodzie.
Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu rozporządzenia nowe przepisy umożliwią gminom wydającym dowody osobiste otrzymywanie na bieżąco informacji o utracie obywatelstwa, a co za tym idzie ułatwią wycofywanie z obrotu prawnego dowodów osobistych, których posiadacze utracili obywatelstwo polskie.
Przepisy nowelizacji uchyliły również § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, zobowiązujący osobę ubiegającą się o wydanie dowodu osobistego do załączenia do wniosku potwierdzenia uiszczenia opłaty. Zmiana ta wynika z faktu, iż dowody osobiste wydawane są obecnie nieodpłatnie.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z 2012 r., poz. 926)