Firma zajmuje się odzyskiem katalizatorów. Dokonywane jest zmielenie odpadów, a następnie zmielony monolit przekazany zostanie do firmy zajmującej się dalszym odzyskiem powstałego odpadu. Firma posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Czy powinna uzyskać również zezwolenie na zbieranie odpadów, jeżeli cała masa przyjętych odpadów poddana jest odzyskowi?
Odpowiedź:
Jeżeli firma zajmuje się wyłącznie przetwarzaniem katalizatorów, to nie musi posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów. Miejsce magazynowania odpadów ustalone jest w zezwoleniu na przetwarzanie (odzysk), zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o.
Uzasadnienie:
Zbieranie odpadów to zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 34 u.o. gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w pkt 5 lit. b u.o. Tymczasem zakład przyjmuje odpady wyłącznie celu ich przetwarzania zdefiniowanego w art. 3 ust. 1 pkt 21 u.o. (procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwiania).
Z kolei, co istotne, magazynuje przyjęte odpady, ale to magazynowanie nie jest elementem zbieranie, tylko magazynowaniem zdefiniowanym w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. c u.o. (czasowe przechowywanie odpadów obejmujące magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów). W tej sytuacji zakład nie musi ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, chyba że uzna, że będzie prowadził również działalność określoną mianem "zbieranie" odpadów.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.