Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy w przypadku stwierdzenia, że na działce będącej własnością osoby fizycznej prowadzona była działalność związana z wydobywaniem torfu bez wymaganej koncesji (brak również pozwolenia wodnoprawnego ani innych decyzji administracyjnych) starosta jest zobowiązany do naliczenia opłaty podwyższonej?
Na działce został wykonany obmiar geodezyjny, w wyniku wykonanych prac powstał nieregularny zbiornik wodny, wydobyty torf został zagospodarowany na działce właściciela.
Czy w związku z tym, że działalność nie miała charakteru działalności gospodarczej, wydobyty urobek został zagospodarowany, starosta jest zobowiązany do naliczenia opłaty podwyższonej za wydobywanie torfu bez koncesji?
Odpowiedź:
Starosta powinien naliczyć podwyższoną opłatę eksploatacyjną. Artykuł 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981, z późn. zm.) – dalej pr. geol. nie ma tu zastosowania.
Reguluje on postępowanie w przypadku wydobycia piasków i żwirów przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osób fizycznych z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności.
Uzasadnienie:
Przepisy umożliwiają osobom fizycznym wydobycie tylko piasku i żwiru. Eksploatacja innych kopalin np. torfu, iłu, piaskowca przez osoby fizyczne na potrzeby własne jest ustawowo zabroniona. Za wydobycie tych kopalin bez koncesji grożą sankcje w postaci tzw. podwyższonej opłaty eksploatacyjnej.
Zatem, eksploatacja kopalin poza wydobyciem na własne potrzeby, uregulowaną w art. 4 pr. geol., wymaga uzyskania koncesji. Nie ma przy tym znaczenia, że wydobycie torfu nie miało charakteru działalności gospodarczej.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.