Fakt, że realizowany od 2008 r. projekt „pl.ID” uznano za niefunkcjonujący, skłonił strony Porozumienia do przygotowania rekomendacji dla Rady Ministrów, dotyczącej podjęcia decyzji w sprawie kontynuacji i zakresu projektu oraz wdrożenia e-dowodu.
Przygotowana przez ministerstwa koncepcja przewiduje, że wydawanie nowych dowodów z warstwą elektroniczną rozpocznie się stycznia 2019 r., a zakończy się w roku 2023.
Z założeń wynika, że e-dowód stanowić będzie nowoczesne, bezpieczne oraz zgodne z wymaganiami tzw. rozporządzenia eIDAS narzędzie. Umożliwi on pełną identyfikację obywatela w kontakcie bezpośrednim, jak i e-świecie. Pozwoli również na wsparcie rozwoju i upowszechnienia e‑usług, umożliwiając zarówno odczyt jak udostępnianie obywatelom informacji gromadzonych przez Państwo. Dodatkowo możliwa będzie realizacja przez internet procedur administracyjnych, które wymagają zmiany tych danych.
Przedstawienie wspomnianego dokumentu do konsultacji, stanowi początkowy etap działań mających na celu wdrożenie dowodu osobistego z warstwą elektronicznego.
(mc.gov.pl)
E-dowody osobiste możliwe od stycznia 2019 r.
Koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, to efekt wspólnej pracy Ministerstw: Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zdrowia. Dokument opracowany na podstawie podpisanego w czerwcu br. porozumienia zakłada, że wydawanie dowodów z warstwą elektroniczną rozpocznie się w styczniu 2019 r.