Zakład uzyskał pozwolenie zintegrowane dla instalacji do unieszkodliwiania padłych lub ubitych zwierząt lub odpadowej tkanki zwierzęcej. Instalacja ta składa się z destruktorów pracy ciągłej i okresowej, pras, separatorów oraz sekcji termooksydatorów, które służą do termicznej oksydacji substancji organicznych będących przyczyną przykrych zapachów. Sekcja termooksydatorów składa się z termooksydatora nr 1 - dla linii przetwarzania odpadów pracy ciągłej i termooksydatora nr 2 - dla linii przetwarzania odpadów pracy okresowej. Prowadzący instalację wydzierżawił termooksydator nr 1 innej firmie.

Czy w wyniku tego dzierżawca stał się prowadzącym odrębną instalację czy tylko posiadaczem urządzenia stanowiącego część instalacji?

Czy pozwolenie zintegrowane powinno zostać zmienione w przypadku gdy dwa podmioty władają jedną instalacją, każdy częścią urządzeń?


Odpowiedź:

Mając na uwadze definicję instalacji z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., moim zdaniem, instalację wymagająca pozwolenia zintegrowanego stanowią wszystkie wskazane w pytaniu urządzenia.

W kontekście definicji instalacji sam termooksydator nie jest według mnie instalacją, ponieważ bez pozostałych urządzeń, samodzielnie nie ma racji bytu – funkcjonowania. To tak jakby w ciepłowni wydzierżawił elektrofiltry lub komin - bez kotłów nic nie emitują, więc nie są instalacją.

Jeżeli dzierżawca nie włada instalacją, to nie jest odrębnym prowadzącym instalację (art. 3 pkt 31 p.o.ś.). Moim zdaniem dzierżawca jest tylko "posiadaczem" urządzenia stanowiącego część instalacji, a prowadzącym instalację jest dotychczasowy podmiot.

Jeżeli uznano by wydzierżawiony termooksydator za odrębną instalację, a dzierżawcę za prowadzącego, to jeżeli jest on niezbędny do funkcjonowania instalacji do unieszkodliwiania padłych lub ubitych zwierząt lub odpadowej tkanki zwierzęcej, pozwolenie zintegrowane należałoby zmienić z uszczegółowieniem obowiązków poszczególnych prowadzących, tak aby spełnione były wymagania ochrony środowiska i BREF dla całej instalacji.

Dla pewności można skorzystać z art. 214 ust. 1 p.o.ś. i przed dokonaniem zmian w instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym, polegających na zmianie sposobu funkcjonowania instalacji, poinformować o planowanych zmianach organ właściwy do wydania pozwolenia. Organ przyjmie informację do wiadomości lub zażąda wniosku o zmianę pozwolenia.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.