Jeden z radnych wniósł skargę na działanie rady gminy, polegające na nieprawidłowym zawiadomieniu go o posiedzeniu komisji rewizyjnej. Zdaniem radnego przesłanie mu zawiadomienia droga elektroniczną nie nastąpiło we właściwym trybie przewidzianym w treści art. 39 k.p.a. W związku z tym domagał się on unieważnienia posiedzenia komisji rewizyjnej.

W odpowiedzi rada gminy wskazała na niedopuszczalność skargi.


WSA uznał, iż sprawa objęta skargą nie jest sprawą z zakresu administracji publicznej, w której organ rozstrzyga o prawach i obowiązkach obywatela. Jak wynika z treści art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 t.j.) kognicji sądów administracyjnych nie zostały poddane wewnętrzne, organizacyjne czynności związane z funkcjonowaniem rady gminy i jej organów. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewiduje możliwości wniesienia skargi przez radnego na działanie rady gminy w postaci przesłania zawiadomienia drogą elektroniczną i unieważnienia posiedzenia komisji rewizyjnej. Takie uprawnienie nie wynika również z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 t.j. ze zm.). Zatem uznać należy, że nie jest istnieje przepis prawa materialnego, który dawałby stronie możliwość wniesienia skargi.

WSA zwrócił rówież uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym komisja rewizyjna nie jest organem gminy, gdyż zgodnie z art. 11a ustawy takim organem jest wójt (burmistrz, prezydent) i rada gminy. Natomiast komisja rewizyjna jest wprawdzie powoływana przez radę gminy w celu wykonywania zadań rady związanych z kontrolowaniem działalności burmistrza, ale działa wyłącznie w ramach rady. Komisja rewizyjna nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek aktów z zakresu administracji publicznej. Stąd też działanie komisji rewizyjnej nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.


Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 29 sierpnia 2013 r., sygn. akt III SA/Łd 891/13