Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej w danym miesiącu otrzymała dotację. Przedstawiając rozliczenie za ten miesiąc wykazała, że wydatków z otrzymanej dotacji miała więcej niż otrzymanej dotacji.
Czy taka sytuacja może mieć miejsce, czy może pod uwagę należy brać rozliczenie roczne?


Czy wydatki z dotacji w danym miesiącu mogą przewyższać kwotę dotacji udzielonej dla szkoły niepublicznej o uprawnieniach publicznych?


Odpowiedź


Zasada udzielania dotacji dla szkół niepublicznych określona została zapisami w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), dalej – u.s.o. Zgodnie z u.s.o. niepubliczne szkoły prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego otrzymują dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i podlega rozliczeniu przez organ, który jej udziela. W myśl art. 90 u.s.o. dotacja przysługuje w wysokości równowartości wydatków bieżących w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych.


Pojęcie wydatków bieżących należy rozumieć tak, jak definiuje je ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.). Zgodnie z art. 124 u.f.p. wydatkami bieżącymi są:- wynagrodzenia i uposażenia zatrudnionych osób oraz składki naliczane od tych wynagrodzeń i uposażeń;- zakupy towarów i usług;- koszty utrzymania oraz inne wydatki związane z funkcjonowaniem szkoły i realizacją jej zadań statutowych.


Oznacza to, że dotacja nie przysługuje na zakup lub wytworzenie majątku trwałego podlegającego okresowej amortyzacji. Przysługuje ona w wysokości odpowiadającej wydatkom bieżącym na jednego ucznia danego typu szkoły przekazanej samorządowi z budżetu państwa w ramach części oświatowej subwencji ogólnej. Warunkiem otrzymania dotacji jest podanie organowi właściwemu do udzielania dotacji przez podmiot prowadzący szkołę informacji o planowanej liczbie uczniów – nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Dotacje powinny być przekazywane w każdym miesiącu kalendarzowym, do ostatniego dnia miesiąca. Dniem przekazania dotacji jest dzień uznania rachunku bankowego podmiotu, któremu przysługuje dotacja.


Ważne: dotacja przysługuje w przeliczeniu na faktyczną liczbę uczniów, jaka uczęszcza do danej szkoły według stanu w roku szkolnym, w którym dotacja jest udzielana. Ponieważ liczba ta może ulegać zmianom (zwłaszcza od września do końca roku budżetowego, na który dotacja jest udzielona), organ prowadzący szkołę powinien być zobowiązany do bieżącego zgłaszania korekty faktycznej liczby uczniów na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąca lub roku).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.