Spółka, reprezentowana przez pełnomocnika zwróciła się do zarządu dróg i zieleni o wydanie zgody na lokalizację zjazdu z drogi publicznej. Pełnomocnik spółki jako adres do korespondencji wskazał adres miejsca swojej pracy (adres spółdzielni), przy czym jako adresata wskazał siebie imiennie.
Po rozpatrzeniu wniosku dyrektor zarządu dróg i zieleni odmówił wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu. Decyzję tę zaadresowano na adres miejsca pracy pełnomocnika. Decyzję odebrała pracownica spółdzielni, posługująca się pieczęcią zakładu pracy i upoważniona do obierania pisma adresowanych do spółdzielni.
Spór w sprawie dotyczył tego od kiedy powinien być liczony 14 – dniowy termin do wniesienia środka odwoławczego do decyzji odmawiającej wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu. Zdaniem organu termin ten powinien być liczony od dnia w którym decyzję skierowano do spółdzielczego biura projektów. W ocenie organu pomimo niewłaściwego oznaczenia adresata – pełnomocnika spółki decyzja ta do niego dotarła. Natomiast w ocenie spółki termin do wniesienia odwołania powinien być liczony od dnia skutecznego doręczenie kserokopii decyzji pełnomocnikowi. Prawidłowe doręczenie wymagało imiennego wskazania pełnomocnika jako adresata przesyłki.
WSA przypomniał, iż przepis art. 40 § 2 k.p.a. przewiduje że w przypadku gdy strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. Nie powinno budzić wątpliwości, że skoro pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna, to doręczanie pism pełnomocnikowi następuje w trybie doręczania pism osobom fizycznym. Nie ma zatem w takim przypadku zastosowania przepis art. 45 k.p.a. dotyczący jedynie jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych, którym to podmiotom pisma doręcza się w lokalu ich siedziby do rąk osób uprawnionych do odbioru pism. Stąd też zasadą jest doręczanie pism osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy.
WSA wskazał również, iż przepisy k.p.a. nie regulują kwestii dotyczących sposobu doręczenia pism na adres wskazany do korespondencji lub dla doręczeń. Żaden przepis k.p.a. nie wskazuje wprost możliwości wyznaczenia przez stronę adresu "do korespondencji" lub "dla doręczeń". Nie oznacza to jednak, w ocenie WSA, że wskazanie organowi takiego adresu nie jest wiążące dla organów, tym gdy adres do korespondencji pokrywa się z miejscem pracy pełnomocnika. Przesłanie decyzji na adres spółdzielni bez imiennego wskazania pełnomocnika czyni to doręczenie wadliwym. Doręczenie z obrazą przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego o doręczeniu oznacza, że termin do wniesienia odwołania nie mógł rozpocząć biegu. Bez znaczenia przy tym pozostają wszelkie okoliczności mające świadczyć o tym, że decyzja faktycznie dotarła do pełnomocnika – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 4 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 137/13, nieprawomocny
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2013 r., poz. 267)