Można łączyć z finansowaniem z UE

Gminy, związki międzygminne, spółki celowe, jednoosobowe spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego mogą się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie budowy lub remontu m.in. mieszkań, mieszkań chronionych, byłych mieszkań zakładowych, noclegowni i schronisk. Na finansowe wsparcie ich tworzenia w II półroczu 2018 roku przypada kwota 158,4 mln zł.

Celem rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i  pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach. Nabór wniosków prowadzi do końca września Bank Gospodarstwa Krajowego.

Finansowe wsparcie można łączyć z finansowaniem ze środków Unii Europejskiej, nie przysługuje ono na dofinansowanie tych kosztów przedsięwzięcia, które są współfinansowane z UE.

Czytaj też Dopłaty do najmu - kto i jak może dostać wsparcie

Dwa cele programu

Koszty przedsięwzięcia obejmują wartość podatku od towarów i usług, o ile beneficjentowi wsparcia, na podstawie odrębnych przepisów, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z tym przedsięwzięciem lub zwrotu tego podatku.

Program dopłat do czynszu realizuje dwa główne cele: społeczny i inwestycyjny. Pierwszy stanowi pomoc dla gospodarstw domowych mających trudności w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, drugi – zachętę do realizacji inwestycji polegających na budowie mieszkań na wynajem.

Zobacz Maksymalne wysokości dopłat do czynszu wg wartości odtworzeniowej obowiązującej w III kw. 2018 r. podane na stronie MIIR