Choć przy przyznawaniu dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł nadal obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres, to nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 27 października wprowadziła również możliwość wypłaty kilku dodatków węglowych na jeden adres i piec współdzielony.

Sprawdź w LEX: Dodatek węglowy - nowe zadanie dla gmin/jednostek organizacyjnych pomocy społecznej >

Trzy warunki ustawowe znowelizowanej ustawy

Nowela wskazuje, że dodatek węglowy przysługuje w przypadku, gdy:

  • pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe
  • w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach
  • którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia przy tym, że przez odrębny lokal należy rozumieć lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, jak również samodzielną część domu bliźniaczego lub szeregowego przeznaczona do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, wskazane w art. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

WZORY dokumentów w LEX:

 

Najpierw wywiad środowiskowy potem decyzja

O ile procedura przyznania dodatku jest maksymalnie uproszczona i nie wymaga wydania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji administracyjnej, to w sytuacji starania się o dodatek na piec współdzielony lub kilku dodatków na jeden adres, przyznanie dodatku węglowego następuje w wyniku decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Wywiad ma potwierdzić zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego osoba upoważniona ma sporządzić notatkę służbową.

Przepisy zastrzegają jednocześnie, że w przypadku w lokalu, o którym zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym lokalu.

 

Trzeba udowodnić rozpoczęcie procedury nadania adresu

Tych, którzy udali się do ośrodków pomocy społecznej, aby ponownie złożyć wniosek po nowelizacji przepisów, spotkało rozczarowanie.

-  W moim przypadku, mieszkam z rodzicami w domu, który ma trzy kondygnacje. Z rodziną zajmuję jedno, mam osobne wejście, osobną kuchnię, łazienkę. Nr domu to 1A. Teraz chcąc otrzymać dodatek muszę mieć rozpoczętą w starostwie procedurę rozpoczęcia nadania nr domu np. 1A/A. Wiąże się to z kosztami – mówi pani Aneta ze Śląska. Przyznaje że jest zaskoczona tą informacją, bo z przepisów to wprost wynika, a gminy nie informują o tym warunku.

- Rzeczywiście, wnioskujący mają z tym problem, ale wynika on z tego, że przepisy ustawy o dodatku węglowym są niejasne, czasami co innego mówią, a co innego wynika z interpretacji ministerstwa klimatu i środowiska rozsyłanych do samorządów – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Ministerstwo Klimatu potwierdza, że w takich wypadkach dodatek może być przyznany, tylko gdy podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu, czyli rozpoczęcie stosowanej procedury w starostwie powiatowym.

- Wnioskodawca składający wniosek o wypłatę dodatku węglowego powinien przedstawić dokumentację potwierdzającą podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu, np. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dopiero po przedstawieniu takiej dokumentacji, organ rozpatrujący wniosek powinien podjąć kolejne kroki, czyli przeprowadzić wywiad środowiskowy - wyjaśnia ministerstwo klimatu.

Mec. Rafał Rozwadowski z kancelarii Mamiński i Partnerzy zwraca uwagę, że podział lokalu, a w konsekwencji podjęcie prób w zakresie pozyskania nowej numeracji lokali podzielonych i adresów miejsc zamieszkania, wiąże się z obowiązkiem dopełnienia określonych obowiązków formalnych i technicznych.

-  Trzeba pamiętać, co oczywiste, że nie zawsze jest to z przyczyn technicznych możliwe, a niekiedy może rodzić określone koszty związane z dostosowaniem lokalu do procesu podziału – podnosi mec. Rafał Rozwadowski

 

Rozwodnicy pod jednym dachem bez dodatku

A co w sytuacji, gdy małżonkowie rozwiedli się, bądź pozostają w separacji, ale nadal zamieszkują wspólnie w jednym lokalu i ogrzewają swoje jednoosobowe gospodarstwa domowe jednym wspólnym piecem na węgiel zgłoszonym do CEEB przed 11 sierpnia br.?

Zdaniem ministerstwa, wówczas żadne z nich nie będzie uprawnione do otrzymania dodatku węglowego. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych musi być spełniony warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania, a w tym przypadku nie jest on spełniony.

Inaczej sytuacja przedstawia się, w przypadku, gdy małżonkowie deklarują prowadzenie oddzielnych gospodarstw domowych pod dwoma osobnymi adresami. Wówczas małżonkowie powinni wówczas wykazać, że nie pozostają już w faktycznym związku, przedstawiając orzeczenie o rozwodzie bądź orzeczenie o separacji.

Brak przedstawienia takiego dowodu sugeruje, że jest to nadal wieloosobowe gospodarstwo domowe, które powinno jednoznacznie wskazać jeden adres, pod którym zamieszkuje i gospodaruje – brak takiego jednoznacznego wskazania powinien skutkować odmową przyznania dodatku.

Czytaj w LEX: Zasady i organizacja preferencyjnej sprzedaży węgla w gminie >>>