Konferencja „Urbanista w obliczu przemian. Wpływ ustawy deregulacyjnej na wykonywanie zawodu” odbyła się 29 października br. na Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Organizatorami wydarzenia byli Instytut Metropolitalny, Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej UG oraz Koło Studenckie TUP Młodzi. Serwis ABC Budownictwo www.budownictwo.abc.com.pl pełnił rolę patrona medialnegowydarzenia.
Konferencję otworzył w imieniu organizatorów Damian Zelewski, który po przywitaniu gości i krótkim wprowadzeniu w tematykę wydarzenia, wskazał na dwa argumenty przemawiające za tym, że mimo wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej, dyskusji na ten temat nie można uważać za spóźnioną. Po pierwsze dlatego, że podsumowania domaga się dotychczasowy sposób funkcjonowania i dorobek izb urbanistów, po drugie – z uwagi na fakt, że tzw. ustawa deregulacyjna wcale nie zamyka dyskusji o przyszłości zawodu urbanisty, stanowiąc raczej dobry punkt wyjścia do dalszych rozważań i formułowania wniosków.
Po słowach wprowadzenia głos zabrał prof. PG dr hab. Piotr Lorens, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Deregulacja – szansa czy zagrożenie? Refleksje o przyszłości zawodu”. Prof. Lorens rozpoczął wykład od stwierdzenia, że deregulacja niewątpliwie nie jest końcem zawodu urbanisty, a raczej końcem starego systemu i początkiem nowego. Zdaniem Pana Profesora otwartym pytaniem pozostaje natomiast to jak zawód urbanisty będzie wyglądał w przyszłości.
W dalszej części wykładu, prof. Lorens zwrócił uwagę na znaczenie i rozumienie pojęć urbanistyki i urbanistyki – kluczowych dla dalszej dyskusji. Wychodząc od pojęcia urbanistyki, jako nauki o budowie miasta i wszystkich zagadnieniach, które wiążą się z realizacją procesu budowlanego oraz problemami związanymi z przekształcaniem przestrzeni miejskiej, Pan Profesor zwrócił uwagę na fakt, że zawód urbanisty jest szerszy niż dotychczasowa regulacja prawna. Odniósł się w tym miejscu do przykładów Rzymu, Paryża i Lizbony, a także dorobku wielkich urbanistów swoich czasów – papieża Sykstusa V, Napoleona III oraz Markiza de Pombal. Według Pana Profesora urbanista to ktoś, kto skutecznie uczestniczy w procesie kreacji struktury przestrzennej miasta – doradza aktorom procesu planistycznego w procesie racjonalizacji wykorzystania przestrzeni. Mocno upraszczając, „urbanista wie jak zrobić lepiej” – wie jak pogodzić interesy zainteresowanych końcowym efektem procesu budowanego.
Pełna treść artykułu pt. Ustawa deregulacyjna nie zamyka dyskusji o przyszłości zawodu urbanisty dostępna jest w serwisie ABC Budownictwo www.budownictwo.abc.com.pl