Debatę z udziałem m.in. samorządowców, naukowców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli Kościoła zorganizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przed kilkoma miesiącami zainicjował program "Dobry Klimat dla Rodziny", zawierający 44 rekomendacje rozwiązań sprzyjających rodzinie.

Zabrze, którego samorząd był gospodarzem wtorkowej debaty, należy do miast realizujących inicjatywy wspierające rodzinę. Jedną z nich jest program na rzecz dużych rodzin "Rodzina na 5+". Zabrze jest także inicjatorem i koordynatorem Metropolitarnego Święta Rodziny. Pod tym szyldem od sześciu lat w regionie odbywa się wiele imprez o charakterze rodzinnym. W minionej edycji było to ponad sto koncertów, blisko 50 pikników i liczne zawody sportowe.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, że wtorkowa debata służyła m.in. zwróceniu uwagi na problemy, z jakimi zmaga się współczesna rodzina oraz określeniu czynników wpływających na jej kondycję. "Chcemy podzielić się dorobkiem doświadczeń zebranych w trakcie pracy na poziomie samorządu terytorialnego, aby wzmocnić i uzupełnić politykę prorodzinną państwa" - powiedziała prezydent.

Uczestnicy debaty wskazywali, że coraz liczniejsze samorządowe programy, dające rodzinom np. zniżki w miejskich instytucjach kulturalnych i obiektach sportowych, mogą być jedynie uzupełnieniem rozwiązań prawnych, wprowadzanych na szczeblu krajowym. Chodzi m.in. o mechanizmy zawarte w zaproponowanym przez Kancelarię Prezydenta programie "Dobry Klimat dla Rodziny".

Jedna z propozycji dotyczy nowej ulgi na dzieci. Miałaby ona polegać na ustanowieniu kwoty wolnej od podatku, uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie. W prezydenckich rekomendacjach jest też mowa o rozwiązaniach sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Postuluje się ograniczenie skali pracy ponadwymiarowej, ponieważ - według autorów opracowania - zbyt wielu rodziców pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Zaproponowano też rozszerzenie stosowania elastycznej organizacji czasu pracy, a także pracy w niepełnym wymiarze.

Inna propozycja dotyczy wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. W programie wskazano na potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do trzech lat i wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach. Mowa też o konieczności opracowania - wspieranego ze środków publicznych - programu mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach.

Prezydent Mańka-Szulik podkreśliła, że Śląsk i Zabrze to dobre miejsce do merytorycznej debaty o sprawach rodziny; także dlatego, że w regionie wypracowano wiele dobrych wzorców w tym zakresie.

"Na Śląsku w sposób szczególny czujemy się odpowiedzialni za dziedzictwo kulturowe, tradycje i poszanowanie najcenniejszych wartości w życiu społecznym. Jedną z tych nieprzemijających wartości stanowi rodzina, a wraz z nią takie aspekty jak wychowanie dzieci i młodzieży, prawna i ekonomiczna sytuacja małżeństw, godność pracy, współistnienie pokoleń czy troska o seniorów" - uważa prezydent.

Podczas debaty mowa była też o drugiej edycji konkursu „Dobry Klimat dla Rodziny”, do którego para prezydencka zaprosiła samorządy. Konkurs służy upowszechnianiu i wyróżnieniu lokalnych rozwiązań likwidujących bariery w realizacji marzeń młodych Polaków o rodzinie, dobrym rodzicielstwie i zapewnieniu najmłodszym szczęśliwego dzieciństwa.

Konkurs podzielono na trzy kategorie: "dobre rodzicielstwo", "czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju", oraz "rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej". Inicjatywy można zgłaszać do 20 grudnia. Galę konkursu zaplanowano na maj 2014 r. Będzie ona częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin.