Ministerstwo postanowiło zabrać głos w związku z zamieszaniem towarzyszącym opublikowanemu na początku czerwca artykułowi pt. „Przedszkola w wakacje mogą być droższe nawet o 150 proc." (Dziennik Gazeta Prawna nr 106 1-3 czerwca 2012 r.) Zdaniem MEN postawione w publikacji tezy są nieprawdziwe i zgodnie z obowiązującym prawem nie jest dopuszczalne pobieranie opłat od rodziców za zajęcia prowadzone w wakacje w ustawowo zagwarantowanym czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (co najmniej 5 godzin).

MEN podkreśliło, że przedszkole jest placówką nieferyjną, która funkcjonuje przez cały rok szkolny tj. od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola/rady pedagogicznej. Przedszkole publiczne zapewnia m.in. bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Podstawę do ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne (w tym również w okresie wakacji) stanowi art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty .

Organ prowadzący (w przypadku przedszkoli prowadzonych przez gminę - rada gminy) ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne wyłącznie w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie. Jedynym kryterium decydującym o możliwości pobierania opłat jest zatem czas pobytu dziecka w placówce wykraczający poza ustalony nieodpłatny czas takiego pobytu.

Jak wyjaśnia MEN od rodziców można więc pobierać opłaty wyłącznie za wyżywienie oraz świadczenia udzielane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, który przekracza wymiar bezpłatnych zajęć ustalonych przez organ prowadzący (nie krótszy niż 5 godzin dziennie), w tym za zajęcia dydaktyczne, opiekuńczo-wychowawcze.

Źródło: men.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)