Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Jeden z mieszkańców gminy wezwał spółkę do udostępnienia mu kopii dokumentacji technicznej i prawnej stanowiącej podstawę budowy linii elektroenergetycznych na jego działkach.
Mieszkaniec nie otrzymał wnioskowanych dokumentów w żądanej formie, ani rozstrzygnięcia w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej, czy też w sprawie umorzenia postępowania.
W związku zarzucił spółce bezczynność w zakresie udostępnienia informacji publicznej.
WSA zgodził się ze skarżącym, iż w dacie wniesienia skargi spółka była bezczynna.
Jednak przed dniem rozpoznania skargi mieszkaniec otrzymał wnioskowane przez niego kopie decyzji i innych dokumentów. Zatem stan bezczynności po stronie organu administracyjnego ustał.
WSA zwrócił uwagę, iż sąd zobowiązany jest uwzględnić w sprawach skarg na bezczynność organu stanu sprawy z chwili orzekania.
Gdyby bowiem uwzględniać stan faktyczny sprawy z innej chwili (np. z daty wniesienia skargi), wówczas sąd mógłby np. zobowiązać organ do podjęcia określonej czynności (np. udostępnienia informacji lub wydania decyzji o odmowie jej udostępnienia) mimo, że jedna z tych czynności między datą wniesienia skargi a datą orzekania przez sąd mogła być już podjęta.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 11 lipca 2014 r., sygn. akt II SAB/Kr 177/14, nieprawomocny