Apel podpisali zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.
"Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku 1 sierpnia, w godzinę +W+ uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 71 lat. Powstanie warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historie walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w okresie powstania. Odnajduje w nim wartości niezmienne w każdym czasie i w każdym miejscu jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja" - powiedział Jóźwiak.
Podkreślił, że powstańcy warszawscy są wśród nas. "Uczmy się od nich, a swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług. 1 sierpnia o godz. 17 w stolicy rozlegną się syreny. Zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu" - apelował wiceprezydent Warszawy.
W godzinę "W" w stolicy przez minutę zabrzmią syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego sytemu alarmowania. Włączonych zostanie blisko 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 - systemu miejskiego. Dodatkowo zaplanowano uruchomienie ośmiu syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.
1 sierpnia kursować będą również dodatkowe linie autobusowe dowożące w miejsca, gdzie odbędą się uroczystości obchodowe. Na tory wyjedzie także specjalna linia tramwajowa "W" obsługiwana przez zabytkowe składy.
Główne uroczystości związane z 71. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się już w środę 29 lipca na Żoliborzu, przy kamieniu poświęconym "Żołnierzom Żywiciela". Od tego samego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie dostępna wystawa "Miara pokoju/Quantum of Peace". W czwartek w Muzeum podczas spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami zostaną wręczone odznaczenia państwowe.
Następnego dnia zaplanowano uroczystą Sesję Rady Warszawy na Zamku Królewskim, podczas której tytuł honorowego obywatela miasta otrzymają Henryk Samsonowicz i Andrzej Wajda. Wręczone zostaną także nagrody m.st. Warszawy. Wieczorem przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysta msza św. polowa, apel poległych i koncert z muzyką z serialu "Czas honoru".
1 sierpnia uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów przy znajdującej się przy ul. Filtrowej tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstania. Później zaplanowano uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w Parku Dreszera, zmianę posterunku honorowego i złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także składanie wiązanek przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" i uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Część popołudniową obchodów zainauguruje złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" oraz uroczystość przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. 17. Później odbędą się uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańcu Warszawy i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego. Na pl. Piłsudskiego będzie można wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych, a o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu "Ciekawa pora roku" w reż. Agaty Dudy-Gracz.
Wśród uroczystości rocznicowych zaplanowano także 5 sierpnia uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przed pomnikiem poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu warszawskim. Później będzie miał miejsce Marsz Pamięci i otwarcie wystawy "Zachowajmy ich w pamięci" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Partnerem medialnym obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)