Na wtorkowej sesji najpierw przyjęto rezygnację Sebesty. Było to równoznaczne z rozwiązaniem całego zarządu. Następnie na stanowisko marszałka sejmik powołał Bułę, a w kolejnym głosowaniu - wnioskowany przez niego skład zarządu.
Za wyborem Buły zagłosowało 18 z 29 głosujących radnych (sejmik opolski liczy 30 radnych). Przeciw było 4, a od głosu wstrzymało się 7. Głosowanie było tajne. Po wyborze Buła prosił o pomoc i dobrą współpracę radnych i zarząd.
W rozmowie z dziennikarzami nowy marszałek zapowiedział, że pierwsze sprawy, którymi chce zająć się to tegoroczny i przyszłoroczny budżet; Regionalny Program Operacyjny woj. opolskiego na lata 2014-20 i Specjalna Strefa Demograficzna, czyli pilotażowy projekt Opolszczyzny mający zapobiec wyludnianiu się regionu. Dodał, że na początku urzędowania odwiedzi wszystkie departamenty urzędu, by zobaczyć, jak pracują. Zapewnił, że nie zamierza robić w nich "rewolucji kadrowej".
Ustępujący we wtorek marszałek Sebesta dziękował za siedem lat wspólnej pracy (Sebesta był marszałkiem drugą kadencję) m.in. przewodniczącemu sejmiku, radnym oraz wojewodzie opolskiemu. Obiecywał pomoc "w miarę możliwości zdrowotnych" zarządowi i nowemu marszałkowi, któremu życzył również, by udało mu się kontynuować rozpoczęte już działania np. dotyczące tworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej. "Województwo opolskie, choć małe, wcale nie musi być ostatnie, bo to region z dużym potencjałem" – zakończył Sebesta.
Koalicję w sejmiku woj. opolskiego z PO tworzą PSL oraz Mniejszość Niemiecka. PO ma w nim 12 radnych, mniejszość 6, a PSL 3.
Radni z 5-osobowego opozycyjnego klubu SLD w głosowaniu ws. powołania nowego marszałka wstrzymali się od głosu. Radny SLD Andrzej Namysło mówił, że taka postawa Sojuszu to wyraz "kredytu zaufania" wobec Buły. "Moim zdaniem na tym stanowisku lepiej sprawdziłby się obecny wojewoda PO Ryszard Wilczyński, bo ma temperament i wiedzę samorządowca" – dodał jednak Namysło.
Głos „przeciw” oddał m.in. Jerzy Czerwiński z PiS. Jak zaznaczył, Buła jest gorszym kandydatem na stanowisko marszałka niż Sebesta. "Sebesta miał przynajmniej ekonomiczne wykształcenie i doświadczenie pracy w przemyśle. Tymczasem nowy marszałek zna się tylko na sporcie" – argumentował, nawiązując m.in. do faktu, że Buła skończył AWF, był szefem ośrodka sportu w Kluczborku i prezesem klubu sportowego.
Wynik głosowania ws. powołania Buły na marszałka wskazywał, że nie wszyscy radni koalicji zagłosowali za jego wyborem. Zdaniem przewodniczącego sejmiku i szefa klubu radnych PO Bogusława Wierdaka wstrzymać się mogli niektórzy radni Mniejszości Niemieckiej. "Jeszcze rano klub ten deklarował nam swoje poparcie. Na pewno zapytamy o tę sprawę na najbliższym spotkaniu koalicjantów” – dodał Wierdak.
Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla obecny na wtorkowej sesji zapewnił w rozmowie z PAP o lojalności członków tego klubu. "Jestem raczej pewien, że nasi radni głosowali +za+” – uciął.
Na wtorkowej sesji na wniosek Buły powołano także zarząd województwa. Znaleźli się w nim Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka), Tomasz Kostuś (PO), Barbara Kamińska (PO) i Antoni Konopka (PSL). To ten sam skład, który tworzył zarząd z Sebestą na czele. Różnica jest tylko taka, że pierwszym zastępcą nowego marszałka został Kolek, a nie – jak to było za poprzedniego marszałka – Kostuś. To sprawa, którą Mniejszość Niemiecka ustaliła podczas negocjacji w ostatnich dniach z PO.
W miejsce Buły do parlamentu z listy opolskiej PO ma wejść były parlamentarzysta tej partii Łukasz Tusk.
Andrzej Buła w latach 2006-7 zasiadał w sejmiku województwa, a w 2007 roku został wybrany posłem na Sejm. W roku 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.