Pytanie:
Dom Pomocy Społecznej posiada altanki ogrodowe (wg nas to nie są obiekty małej architektury). W maju w wyniku przyjętej darowizny zakupiono i przekazano altanę drewnianą (technicznie jest przykręcona do wylewki betonowej śrubami, altanka jest z drewna). Początkowo została zaewidencjonowana w koszty, biegły rewident podczas badania rocznego bilansu kazał nam ją aktywować jako, że spełnia definicję aktywów. Pod datą bilansową dokonano korekty i wprowadzono ją do ewidencji środków trwałych.
Czy altana ta stanowi przedmiot podatku od nieruchomości?
Jeśli tak to z jaką datą należy dokonać korekty deklaracji i kiedy należy dokonać płatności podatku. A co w sytuacji jeśli jednostka w poprzednich latach nie deklarowała podobnych obiektów.
Odpowiedź:
Altanki ogrodowe przykręcone śrubami do wylewki betonowej nie stanowią budynku ani budowli w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – dalej u.p.o.l. i w konsekwencji nie podlegają podatkowi od nieruchomości.
Uzasadnienie:
Altanki ogrodowe przedstawione w pytaniu nie będą budynkami w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., ponieważ przykręcenie do wylewki betonowej nie powoduje, że są trwale związane z gruntem (co jest jednym z warunków). Podejście takie przedstawił NSA w wyroku z 24 marca 2014 r. (II FSK 783/12): "skoro, jak to wyjaśnił sąd pierwszej instancji (str. 12 13 uzasadnienia zaskarżonego wyroku), z ustaleń dokonanych podczas oględzin spornych obiektów budowlanych zostały one przymocowane do fundamentów śrub – kotew związanych z fundamentem, to nie można mówić o ich trwałym związaniu z gruntem. Zatem przez samo posadowienie na fundamencie wskazane obiekty budowlane nie stały się budynkami w znaczeniu podanym w omówionych przepisach art. 1a ust. 1 pkt 1 u.o.p.l. oraz art. 3 pkt 2 u.p.b.".
Następnie, należy rozważyć czy altanki stanowią budowlę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. budowlną jest "obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem;".
Na gruncie art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane przez "budowlę - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową". Dodatkowo Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09 wskazał, że budowlą w rozumieniu u.p.o.l są: "jedynie budowle wymienione expressis verbis w art. 3 pkt 3 P.b., w innych przepisach tej ustawy lub w załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, (...)".
W ocenie autora altany nie można uznać, za żaden z obiektów wskazanych w cytowanym przepisie, w konsekwencji nie będzie ona budowlą w rozumieniu u.p.o.l.. Dodatkowo altana podlegałaby opodatkowaniu jako budowla jedynie w przypadku związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Dom Pomocy Społecznej.