Repatriacja to proces umożliwiający powrót do kraju osobom polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej, które przed rokiem 2001 zamieszkiwały w azjatyckiej części byłego ZSRR lub krajów powstałych po jego rozpadzie. W praktyce są to najczęściej Polacy deportowani na Syberię i tereny zakaukaskie w latach 30. i 40. XX wieku, ich dzieci i wnuki. Ustawa o repatriacji z dnia 9 listopada 2000 roku zapewnia tym osobom możliwość nabycia obywatelstwa polskiego i zamieszkania w Polsce pod warunkiem, że potwierdzą one swoje polskie pochodzenie przed konsulem RP. Gdy to zrobią, otrzymują promesę wydania wizy krajowej w celu repatriacji. Sama wiza może być im wydana dopiero po spełnieniu tzw. warunków do osiedlenia się, definiowanych w Ustawie jako posiadanie w Polsce mieszkania i źródła utrzymania. Te warunki trudno wypełnić bez wsparcia ze strony polskich samorządów. Dotychczas w ramach repatriacji przyjechało do Polski 5007 osób. Na pomoc w wypełnieniu warunków osiedlenia się oczekuje blisko 2500 osób, którym już przyznano promesę wizy repatriacyjnej.
Każda gmina w Polsce może wesprzeć proces repatriacji poprzez zaproszenie rodziny repatriantów do osiedlenia się na swoim terenie. Można to zrobić na różne sposoby wiążące się z różnymi formami pomocy ze strony budżetu państwa – zarówno dla gminy zapraszającej, jak dla samego repatrianta i zatrudniającego go pracodawcy. O tym wszystkim można przeczytać w poradniku „ABC Repatriacji” Można tam też znaleźć wskazówki, jak przygotować się do przyjęcia nowoprzybyłych, jak pomóc im zintegrować się z lokalną społecznością oraz na jakie wsparcie i z czyjej strony można liczyć w tym procesie. Z aplikacji można korzystać zarówno on-line, jak też po zapisaniu jej na dysku twardym. Jest przyjazna dla smartfonów i tabletów. Podpowiada też użytkownikom, gdzie kierować pytania pojawiające się w trakcie lektury lub zwracać się z kwestiami szczegółowymi, wymagającymi dalszej konsultacji.
Aplikacja „ABC Repatriacji” została przygotowana przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w ramach projektu „Wsparcie Integracji Repatriantów”, realizowanego przez IOM w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych RP. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.
ABC Repatriacji – nowa aplikacja dla samorządów
ABC Repatriacji to właśnie udostępniona aplikacja internetowa skierowana do samorządów. Mogą z niej skorzystać gminy, które już przyjmują repatriantów, oczekują na ich przyjazd lub dopiero rozważają możliwość zaproszenia ich do siebie. Zgromadzona w jednym miejscu wiedza pomoże całe przedsięwzięcie zaplanować i przeprowadzić. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Internecie pod adresem abc.iom.pl