Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizacja, której postanowienia mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., przewiduje szereg zmian w dotychczasowym opodatkowaniu umów spółek kapitałowych.

Projektowana zmiana ustawy z dnia9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) ma na celu dostosowanie polskich przepisów do postanowień dyrektywy Rady Unii Europejskiej Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału („Dyrektywa”).

Według uzasadnienia do projektu za najistotniejsze zmiany należy uznać zawężenie katalogu czynności objętych podatkiem jako zmiana umowy spółki kapitałowej oraz wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi (obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu). Za zmianę umowy spółki nie będzie już uznawany podział spółki. Katalog czynności nie podlegających opodatkowaniu PCC został uzupełniony o umowy spółek kapitałowych i ich zmiany związane z łączeniem się spółek oraz ich przekształcaniem.

Ponadto, nie będą podlegać PCC umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, i) oddziału spółki kapitałowej, bądź też ii) udziałów albo akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku, gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje posiada już większość głosów. Warto wskazać, że już obecnie istnieją w naszej ocenie argumenty przemawiające za uznaniem opodatkowania PCC ww. rodzajów czynności za niezgodne z prawem wspólnotowym. Zmianą umowy spółki kapitałowej, podlegającą opodatkowaniu PCC, będzie także podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki.

Według ekspertów KPMG Tax, w projekcie zaproponowano zwolnienie z opodatkowania umowy spółki i jej zmian związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego w części, o którą uprzednio obniżono kapitał zakładowy w następstwie poniesionych przez spółkę kapitałową strat, pod warunkiem, że podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi w ciągu czterech lat po jego
obniżeniu.

(Źródło: KPMG/KW)