Z dniem 25 czerwca 2015 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. poz. 779). Wskazana nowelizacja zmienia brzmienie przepisów art. 7, art. 30 ust. 1 i art. 35 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240, ze zm.).
Zmiana przepisu art. 7 ustawy przewiduje zakaz prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym "w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu podobnie działającego środka". W obecnie obowiązującym stanie prawnym zakaz dotyczy osób znajdujących się "w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego".
Podobna modyfikacja wprowadzona została do przepisu art. 35 ustawy. Zgodnie z nowym brzmieniem wskazanego przepisu penalizacji podlega czyn polegający na prowadzeniu w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu podobnie działającego środka. Dotychczas sankcja w postaci grzywny mogła zostać wymierzona w stosunku do osób prowadzących wskazane obiekty pływające, znajdujących się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego. Wynika z tego, że w wyniku nowelizacji rozszerzono na osoby znajdujące się "w stanie po użyciu alkoholu" zakres wykroczenia wskazanego w art. 35. Zaznaczyć należy, że pojęcie "środka działającego podobnie do alkoholu" obejmuje zarówno środki odurzające, jak również środki niereglamentowane o działaniu podobnym do środków odurzających lub alkoholu.
Modyfikacja art. 30 ust. 1 ustawy dotyczy z kolei możliwości usunięcia statku lub innego obiektu pływającego z obszaru wodnego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy prowadziła go osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu podobnie działającego środka. W dotychczasowym brzmieniu przepis ten dotyczył osób w stanie po użyciu alkoholu, środka działającego podobnie do alkoholu lub będących pod wpływem środka odurzającego.