Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu mieszkalnego gruntu nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem, należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Zdaniem Dyrektora, zauważyć należy, że w tym artykule jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela gruntu od budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku (jego części), jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, zarówno w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu (jego części) oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku (jego części).
Sprzedaż lokalu mieszkalnego z przynależnym mu udziałem w gruncie nie będzie więc stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, gdyż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca 1999 roku, w którym faktycznie nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem podatnik nie będzie zobligowany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia prawa do udziału w gruncie, który związany jest ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego.
(sygn. IPTPB2/415-38/11-4/M)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 29 czerwca 2011 r.