Propozycja podniesienia progu, od którego konieczne jest stosowanie przepisów ustawy p.z.p., stanowiła część założeń projektu ustawy – Prawo zamówień publicznych (ZD33), przyjętego 14 maja 2012 r. przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu. Decyzją Rady Ministrów z 12 lutego br. powyższej zmianie nadano charakter pilny i została skierowana w oddzielnym trybie do dalszych prac.
Projektowana regulacja ma zapewnić zgodność polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej i odzwierciedlać średni próg dla zamówień publicznych stosowany w innych krajach UE. Zdaniem projektodawcy, wprowadzenie progu 20.000 euro nie wpłynie negatywnie na konkurencyjność ani też nie będzie miało negatywnego wpływu na sytuację przedsiębiorców (nie ograniczy prawa do skorzystania ze środków ochrony prawnej).
W uzasadnieniu projektu stwierdza się, że zgodnie z obliczeniami Urzędu Zamówień Publicznych, średni dolny próg udzielania zamówień publicznych dla 24 krajów członkowskich UE wynosi ok. 21.000 euro (na podstawie dostaw i usług). Proponowana wysokość progu (20.000 euro) ma zatem w pełni odzwierciedlać wartość średniego dolnego progu stosowania przepisów o zamówieniach dla 24 krajów UE.
W uzasadnieniu do projektu zaznaczono jednak, że proponowana zmiana nie rozwiązuje zdiagnozowanych problemów administracji publicznej w procesie udzielania zamówień publicznych, dlatego UZP kontynuuje prace nad odformalizowaniem i usprawnieniem procesu udzielania zamówień publicznych.
Źródło: www.rcl.gov.pl,