Pani Orselia Kalantzopoulos, dyrektor Banku Światowego, już drugi raz spotkała się z ministrem Szejnfeldem. Tym razem spotkanie poświęcono sprawom bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz współpracy podmiotów publicznych i prywatnych w działaniach na rzecz pożytku publicznego. Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił aktualny stan prac nad ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. - Projekt jest prawie gotowy, niedługo powinien trafić do konsultacji społecznych - dodał. Podkreślił, że chciałby, żeby mógł być wzorem, jak tworzyć dobre prawo, które nie przypomina "instrukcji obsługi odkurzacza". Jak najwięcej chcemy mieć więc w nowej ustawie odesłań do zdrowego rozsądku i racjonalności działań ludzi w ramach istniejącego systemu prawa i jak najmniej specprzepisów oraz nadregulacji - powiedział Adam Szejnfeld.
Podkreślił, że PPP w Polsce potrzebuje wsparcia promocyjnego zwłaszcza upowszechnia wiedzy na temat dobrych praktyk w tym zakresie. - Stworzenie Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, być może właśnie w formule PPP, ma być tego pierwszym namacalnym przykładem - zaznaczył.
W trakcie spotkania poruszono także kwestie energetyczne i omówiono możliwości współpracy z Bankiem Światowym w tym obszarze. - Najistotniejszą potrzebą w tym zakresie jest stworzenie nowoczesnego systemu budowania bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko w skali kraju, czy Unii Europejskiej, ale też całej Europy - powiedział minister Szejnfeld. W ramach dyskusji na temat nowoczesnego zarządzania tym bezpieczeństwem ważne jest natomiast rozstrzygnięcie, w jaki sposób i jakimi narzędziami powinno się operować, np. poprzez instrument państwem własności, czy też poprzez państwowego regulatora. - dodał.
Dyrektor Orsalia Kalantzopoulus potwierdziła chęć współpracy zarówno w kwestii partnerstwa publiczno-prywatnego, jaki energetyki, nie wyłączając innych obszarów zainteresowania obu stron, o których rozmawiano na poprzednich spotkaniach pomiędzy Ministerstwem Gospodarki a Bankiem Światowym. Odnosząc się do kwestii PPP, podkreśliła, że upowszechniając wiedzę na ten temat w Polsce trzeba zwracać uwagę na skuteczność tej formy współpracy w innych krajach, np. Hiszpanii, Irlandii czy Grecji.
Celem Banku Światowego jest wspieranie rozwoju gospodarki rynkowej przy jednoczesnym zwalczaniu ubóstwa. Pożyczki i kredyty przyznawane przez Bank są przeznaczane na finansowanie zmian struktury gospodarczej, służących jej stabilizacji i podnoszeniu efektywności. Bank finansuje również pomoc techniczną i doradztwo. Prowadzi również analityczne prace badawcze na temat stanu gospodarek określonych krajów i całej gospodarki światowej.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki