W dniu 22 lutego 2011 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacji osób zatrudnionych w tych ośrodkach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno-edukacyjne (Dz. U. Nr 50, poz. 259, dalej jako rozporządzenie). Akt ten ma znaczenie dla powiatów, jako że na nich spoczywa obowiązek tworzenia i prowadzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493).
W stosunku do obowiązującego do niedawna rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych (Dz. U. Nr 127, poz. 890) zmianie uległy kwestie dotyczące osób zatrudnianych oraz kilka zagadnień porządkowych związanych z funkcjonowaniem ośrodków wsparcia.
W § 2 rozporządzenia uregulowano szczegółowo kwalifikacje osób zatrudnianych w specjalistycznych ośrodkach. W zależności od stanowiska, wymagane będzie ukończenie właściwych studiów, a w określonych przypadkach – terapeuty bądź lekarza psychiatry - udokumentowane przygotowanie do prowadzenia terapii z ofiarami przemocy w rodzinie lub specjalizacja w dziedzinie psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży.
Rozporządzenie wprowadza również zmiany dotyczące warunków, w których dzieci przebywające w ośrodku mogą odrabiać lekcje. Zrezygnowano z regulacji, zgodnie z którą ośrodek miał obowiązek do zapewnienia oddzielnego pomieszczenia do nauki; w to miejsce wprowadzono przepis, który zobowiązuje do zapewnienia miejsca do nauki. Poprzednie brzmienie przepisu w tym zakresie wprowadzało często pewne utrudnienia i nie zapewniało warunków zbliżonych do domowych. Dzieci przebywające wraz z rodzicami w ośrodku nie muszą mieć odrębnego pomieszczenia, ale przede wszystkim muszą mieć stworzone odpowiednie warunki do nauki – dzieci mogą odrabiać lekcje np. w swoich pokojach.
Ponadto nałożono na ośrodek obowiązek zapewnienia ofiarom przemocy w rodzinie wyżywienia, odzieży, obuwia, środków higieny osobistej i środków czystości. Realizacja tego obowiązku uzależniona jest jednak od tego, czy dochód ofiary przemocy w rodzinie nie przekracza aktualnie obowiązującego kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (8 marca 2011 r.), ale z mocą wsteczną od 2 lutego 2011 r. Było one poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych (Dz. U. Nr 127, poz. 890), które utraciło moc z dniem 2 lutego 2011 r.
Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad