Sprawa dotyczyła kobiety, która wystąpiła do kierownika USC z wnioskiem o zmianę nazwiska panieńskiego na nazwisko swojej partnerki, z którą pozostaje w konkubinacie.

Umotywowała to brakiem więzi emocjonalnej z nazwiskiem ojca, bowiem matka, która ją wychowywała rozwiodła się z jej ojcem, gdy była ona dzieckiem, a aktualnie matka zawarła nowy związek i w związku z tym zmieniła nazwisko na nazwisko drugiego męża.

Jako główny argument potrzeby zmiany swojego dotychczasowego nazwiska podała bardzo bliską więź emocjonalną ze swoją partnerką oraz jej rodziną.
Zarówno kierownik USC jak i wojewoda odmówili prawa do zmiany nazwiska.


Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Prawo o aktach stanu cywilnego. Przepisy>>>

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego. WSA wyjaśnił, iż zmiana nazwiska rodowego określającego pochodzenie osoby, co do zasady może nastąpić tylko przy zawarciu związku małżeńskiego.

W związku z tym zastosowanie takiej szerokiej wykładni pojęcia "ważne powody", jak chce tego skarżąca, i uznanie, że takim ważnym powodem jest pozostawanie w trwałym związku partnerskim z inną osobą, byłaby myląca w kontaktach społecznych i obrocie prawnym, co do rodzaju więzi rodzinnych (w sensie prawnym) łączących osoby partnerów.

W przypadku związku osób różnej płci (konkubinat osób heteroseksualnych) sugerowałby, że mamy do czynienia z małżeństwem, a w przypadku związków osób jednej płci np. z rodzeństwem. Zdaniem sądu, byłoby to także obejście prawa, gdyż stanowiłoby to substytut zawarcia związku małżeńskiego.

Reasumując, w ocenie sądu, w obowiązującym stanie prawnym należy uznać, że pozostawanie przez osoby w związku o charakterze konkubinatu, bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny, ale w innym związku niż związek małżeński, nie stanowi "ważnego powodu", w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1414 ze zm.) do zmiany nazwiska jednego z partnerów na nazwisko drugiego partnera.

Wyrok WSA w Łodzi z 21 października 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 679/15, nieprawomocny.