Jeden z mieszkańców wystąpił do wójta z wnioskiem o udostępnienie mu informacji publicznej w postaci odpowiedzi na pytanie, czy gmina zawierała umowy dotyczące obsługi prawnej, zastępstwa procesowego z kancelariami, radcami prawnymi, adwokatami. Jeśli tak, to prosił o przesłanie tych umów.
W związku z brakiem odpowiedzi ze strony organu samorządowego mieszkaniec zarzucił wójtowi bezczynność w zakresie udostępnienia informacji.
WSA przyznał rację skarżącemu mieszkańcowi.
Sąd przypomniał, iż informacją publiczną są dokumenty bezpośrednio zredagowane i wytworzone przez organy administracji publicznej, a dodatkowo także te dokumenty, których organ używa do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań.
Istotne jest, aby dokumenty te służyły realizowaniu zadań publicznych przez organ i odnosiły się bezpośrednio do organu administracji publicznej.
Zdaniem sądu, nie ma wątpliwości, że umowy zawierane pomiędzy organem samorządu terytorialnego (wójtem) a podmiotem świadczącym na rzecz wójta lub samej gminy obsługę prawną stanowią informację publiczną.
Zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej objęte są umowy cywilnoprawne zawierane przez organy władzy publicznej oraz osoby pełniące funkcje publiczne, gdy dotyczą spraw publicznych i stanowią informacje wytworzone przez organ władzy publicznej.
Umowy o świadczenie usług prawnych dotyczą spraw publicznych – uznał sąd.
Wyrok WSA w Krakowie z 1 lipca 2015 r., sygn. akt II SAB/Kr 75/15, nieprawomocny.