Redaktor naczelny dziennika, wystąpił do zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego (OPKŁ) o udzielenie informacji poprzez przysłanie kopii protokołów i podjętych uchwał z posiedzeń zarządu OPKŁ odbytych do chwili obecnej w roku 2015, w formie kserokopii przesyłką pocztową lub skanów pocztą elektroniczną.
Redaktor powołał się na art. 4 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r Nr 5, poz. 24 ze zm.).
Organ nie udzielił informacji, w związku z tym Redaktor złożył skargę do sądu administracyjnego na bezczynność zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.
WSA uznał, iż z żądaniem udzielenia informacji występowała prasa, żądana informacja stanowiła informację publiczną, a żądanie to skierowane było do podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej.
Prawo prasowe. Komentarz>>>
Należało zatem rozważyć, czy kwestionowany w skardze brak działania adresata wniosku o udostępnienie określonej tam informacji należy oceniać na gruncie wskazanego w tym wniosku art. 4 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy - Prawo prasowe, czy też z uwzględnieniem przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198 ze zm.).
Sąd uznał, że złożony wniosek pochodzi od prasy w pojęciu zdefiniowanym na gruncie ustawy - Prawo prasowe. Interes prawny w inicjowaniu postępowania sądowoadministracyjnego będzie miał zatem nie tylko autor wniosku lecz również "prasa".
W rozpatrywanym przypadku jest to dziennik, który reprezentowany jest przez redaktora naczelnego kierującego tą gazetą.
Zdaniem sądu, w sprawie zastosowanie znajdują przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, gdyż tryb określony w art. 4 ustawy - Prawo prasowe znajduje zastosowanie w przypadku, gdy prasa zwraca się do podmiotów spoza katalogu podmiotów zobowiązanych na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i o inne dane niż informacja publiczna.
Złożona zatem przez redaktora naczelnego dziennika skarga jest skargą legitymowanego podmiotu wniesioną na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej – uznał sąd.
Wyrok WSA w Gliwicach z 7 października 2015 r., sygn. akt IV SAB/Gl 82/15, nieprawomocny