Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na podstawie informacji podanych przez prowadzących zakłady w zgłoszeniu, programie zapobiegania awariom lub raporcie o bezpieczeństwie, ustala, w drodze decyzji, grupy zakładów o zwiększonym ryzyku lub o dużym ryzyku, których zlokalizowanie w niedużej odległości od siebie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia awarii przemysłowej lub pogłębić jej skutki, w szczególności ze względu na skoncentrowanie posiadanych rodzajów, kategorii i ilości składowanych substancji niebezpiecznych.
Prowadzący zakłady ustalone w drodze decyzji komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mają obowiązek współpracować w zakresie wykonywania obowiązku regularnego, co najmniej raz na 5 lat, dostarczania informacji na temat środków bezpieczeństwa i sposobu postępowania w przypadku wystąpienia poważnych awarii jednostkom organizacyjnym systemu oświaty i pomocy społecznej, zakładom opieki zdrowotnej oraz określonym w wykazie zamieszczonym w wewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym zakładu, innym podmiotom i instytucjom służącym społeczeństwu, które mogą zostać dotknięte skutkami takich awarii, oraz udostępniania tych informacji społeczeństwu.
Realizacja tego obowiązku następuje m.in. poprzez udostępnienie informacji na stronie internetowej zakładu, ogłoszenie informacji w siedzibie zakładu, a także przekazywanie informacji wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na lokalizację zakładu.
Na wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta po uzyskaniu informacji na temat środków bezpieczeństwa i sposobie postępowania w przypadku wystąpienia poważnych awarii, ciąży z kolei obowiązek ich podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.
Opisane wyżej obowiązki wynikają z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) w wersji z dnia 20 września 2010 r. (dzień wejścia w życie ustawy z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 152, poz. 1019)).
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line