Z dniem 7 lipca 2011 r. wejdzie w życie ustawa z 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 73, poz. 390).
Nowelizacja wprowadza możliwość częściowego pokrywania się stref ochrony uzdrowiskowej w przypadkach koniecznych, dotyczy to zwłaszcza uzdrowisk nadmorskich. Sytuacje takie będą możliwe, o ile nie będzie to miało negatywnego wpływu na ochronę warunków naturalnych uzdrowiska albo obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz nie będzie stanowiło przeszkody w prowadzeniu lecznictwa uzdrowiskowego.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 33 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, granice obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, pokrywają się z granicami administracyjnymi gmin, miast lub jednostek pomocniczych gmin. Granica obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, pokrywa się z granicą strefy "C" ochrony uzdrowiskowej. W sytuacjach, w których określenie strefy "C" ochrony uzdrowiskowej nie jest możliwe, a nie będzie to miało negatywnego wpływu na właściwości naturalnych surowców leczniczych lub właściwości lecznicze klimatu ani nie będzie stanowiło przeszkody w prowadzeniu lecznictwa uzdrowiskowego granica obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska, może częściowo pokrywać się z granicą strefy "B" ochrony uzdrowiskowej. Jeżeli odcinek granicy strefy "A" pokrywa się z brzegiem morskim, to stanowi on na tym odcinku również granicę strefy "B" i "C" obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Nowelizacja wprowadza zmianę przepisów regulujących sprawy planowej gospodarki leśnej, zwłaszcza w strefie "B" ochrony uzdrowiskowej. Ze względu na możliwość prowadzenia działalności rolniczej w strefie "B" i "C" ochrony uzdrowiskowej zaszła konieczność podziału w poszczególnych strefach ochrony uzdrowiskowej na tereny zieleni obowiązujące w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej i tereny biologicznie czynne w strefie "B" i "C" ochrony uzdrowiskowej.
Z dniem 7 lipca 2011 r. dokonana zostanie korekta wskaźników terenów zieleni i terenów biologicznie czynnych, polegająca na ich zmniejszeniu w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej z 75% na 65%, w strefie "B" ochrony uzdrowiskowej z 55% na 50% oraz ustaleniu w strefie "C" ochrony uzdrowiskowej na 45%.
W związku z nowelizacją uszczegółowieniu ulegnie przepis dotyczący zakazu lokalizacji w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko poprzez wyłączenie zakazu w stosunku do obiektów budowlanych, które służą poprawie stanu sanitarnego uzdrowiska. Przykładowo wskazano na obiekty takie jak: sieć wodno-kanalizacyjna i gazowa.
Ponadto wprowadzony zostanie zakaz budowy w strefach ochrony uzdrowiskowej - garaży wolnostojących, autostrad i dróg ekspresowych, zapór piętrzących wodę na rzekach i elektrowni wodnych, obiektów handlowych o powierzchni użytkowania większej niż 400 m2, parkingów naziemnych w liczbie miejsc postojowych większej niż 15% miejsc noclegowych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i pensjonatach, nie większej jednak niż 30 miejsc postojowych oraz parkingów naziemnych przed obiektami usługowymi w liczbie nie większej niż 10 miejsc postojowych.
Kolejna zmiana dotyczyć będzie złagodzenia obowiązku sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gmin, które ubiegają się o przyznanie statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, oraz dla gmin, które z mocy prawa, na podstawie dotychczasowych przepisów, stały się uzdrowiskami, w rozumieniu przedmiotowej ustawy. Gmina, która na mocy decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia uzyska potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze tej gminy, będzie miała obowiązek sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jedynie dla strefy "A" ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji. Natomiast gminy, które stały się uzdrowiskami z mocy prawa mają obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania terenu w terminie 2 lat od wejścia w życie nowelizowanej ustawy.
Nowelizacja dokonuje ponadto korekty w wymaganiach dotyczących części graficznej operatu i statutu uzdrowiska. Biorąc pod uwagę czytelność zarysu poszczególnych stref ochrony uzdrowiskowej oraz naniesionych w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i nazw ulic, zaszła potrzeba zmiany skali map w tej strefie z 1:10 000 na 1:5 000, jak również połączenia na 1 załączniku strefy "B" i "A" w skali 1:10 000 oraz na kolejnym załączniku stref "A", "B", "C" w skali 1:25 000.
Powyższe zmiany mają pozwolić na czytelne przedstawienie stref ochrony uzdrowiskowej i przyczynić się do sprawniejszego uzgadniania warunków zabudowy i zagospodarowania terenów oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych uzdrowiskach.
W przepisach karnych nowelizacja wprowadza odpowiedzialność karną za prowadzenie w strefach ochrony uzdrowiskowej na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej działalności, wskazanej w art. 38a ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Powyższa regulacja ma na celu zwiększenie skuteczności funkcjonowania zakazu prowadzenia tego rodzaju działalności, co z kolei powinno mieć wpływ na wzmocnienie funkcji leczniczej uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Regulacja ma przyczynić się do zapewnienia lepszego funkcjonowania leczenia uzdrowiskowego i uzdrowisk. Rozszerza ona również możliwość udzielania świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego o rehabilitację uzdrowiskową.
Na podstawie: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 11 kwietnia 2011 r.
Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad