Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie będą ustalali, czy osoby działające w imieniu i na rzecz banków z całej Polski, nie wprowadzali swoich klientów w błąd. Miało to polegać między innymi na stworzeniu u klientów błędnego przekonania o całkowitym koszcie kredytu oraz na celowym zatajeniu rzeczywistego ryzyka związanego z kursem walut i kosztami obsługi kredytu. W konsekwencji klienci banków mieli nie mieć świadomości co do całkowitych kosztów kredytu, a także ryzyka związanego ze wzrostem zobowiązania w związku ze wzrostem kursu walut.
Szczecińscy prokuratorzy będą ustalali, czy osoby, które zawarły umowy kredytowe denominowane lub indeksowane do waluty obcej, nie zostały doprowadzone przez osoby działające w imieniu i na rzecz banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zapłaty na rzecz banku dodatkowych i celowo ukrytych kosztów kredytu, a także zawarcia umowy na warunkach o wysokim ryzyku finansowym.
Postępowanie jest prowadzone w kierunku art. 286 § 1 oraz art. 294 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).
Źródło: www.pk.gov.pl,
W Szczecinie śledztwo w sprawie kredytów walutowych
Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo, w toku którego ma ustalić, czy przy udzielaniu kredytów walutowych nie doszło do popełnienia przestępstwa.